Zuzana Vajayová Rôzne

Televízor môže slúžiť aj ako multifunkčné zariadenie

Televízny prijímač dnes môže poskytovať čoraz viac služieb, ktoré boli donedávna výsadou počítačov alebo inej elektroniky.

Nový rozmer televízorov, ktoré sa dnes označujú všeobecným názvom Smart TV, tvorí interný digitálny alebo satelitný tuner, WiFi a zabudovaný pevný disk, ktoré umožňujú rôzne operácie. Na využitie väčšiny z nich treba mať k dispozícii i kvalitné a rýchle pripojenie na internet.

„V prípade, ak systém využíva elektronického programového sprievodcu, dajú sa v ňom robiť záložky a nahrávať programy, ktoré užívateľ z rôznych dôvodov nestihne sledovať,“ priblížil jednu z nových funkcií televízorov Andrej Ozábal zo spoločnosti NAY. Vysvetlil, že pokiaľ niekto má záujem o takúto funkciu vo svojom prijímači, treba si overiť, či daný model umožňuje dopozerať program s oneskorením alebo nahrávať.

Moderné televízory sú pripravené aj na pripojenie na internet. Možno tak na nich spúšťať rozličné programy a aplikácie, pozerať videá, či sledovať aktuálne správy, alebo pozerať si vlastné fotogalérie. Ak je televízor schopný pripojiť sa k internetu bezdrôtovo, prostredníctvom WiFi, je možné prepojiť ho s domácim počítačom bez káblov. Takýmto spôsobom sa užívateľ môže pohybovať na obrazovke televízora pomocou diaľkového ovládača v menu svojho počítača umiestneného v inej miestnosti.

Do televízorov preniká aj ďalšia služba, ktorá bola najprv prístupná v počítačoch – Skype, čo je možnosť bezplatného videotelefonovania prostredníctvom internetu. Ak spojenie adresát prevezme, účastníci hovoru sa vidia na obrazovke a zvuk sa šíri z reproduktorov televízora. Komunikácia je možná aj so slúchadlami a mikrofónom, ktorý možno pripojiť k televízoru. Na videotelefonovanie sa používajú webové kamery. Podobným spôsobom sa dá komunikovať aj na sociálnych sieťach.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM