Webnoviny - Svet

Teória o múmii s balíčkom vtáka v tele nepotvrdená

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Vedci, ktorí s pomocou najnovšej obrazovej technológie skúmali egyptskú múmiu, neprišli na žiadny dôkaz o tom, že balíček, ktorý sa v nej nachádzal, slúžil ako obetný dar pre bohov starovekého sveta. Predchádzajúce testy totiž viedli k špekuláciám, že v balíčku sa nachádzala múmia vtáka. Testy uskutočnené na americkej Quinnipiac University však ukázali, že nejde o vtáčie pozostatky. Podľa vyjadrení vedcov balíček obsahuje orgány, ktoré boli zakonzervované a vložené naspäť do múmie, pre ich použitie v posmrtnom živote.

Múmia známa ako Pa-Ib, ktorá je podľa predpokladov stará asi štyri tisícky rokov, sa od 90-tych rokov 19. storočia nachádzala v Barnum Museum a vo štvrtok ju previezli na univerzitnú pôdu. Múmiu skúmali pomocou počítačovej tomografie a do jej lebky vložili malú kameru. Závery výskumov by mali byť známe v marci.

Výskumníci však prezradili, že zuby múmie boli dosť zničené, čo naznačuje, že išlo o bežného človeka. Žena mohla byť slúžka, pravdepodobne ale nevykonávala priveľa manuálnej práce, čo vedci usúdili zo stavu v akom sa nachádzali jej kĺby, uviedol Gerald Conlogue z Bioanthropology Research Institute. Výskumníci sa domnievajú, že v čase smrti mohla mať žena asi 30 – 40 rokov. Navyše sa pokúšajú zistiť, či niekedy rodila, pretože predchádzajúce testy ukázali artritídu v oblasti panvy typickú pre ženy-rodičky. Príčinu smrti sa však určiť nepodarilo.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM