Lucia Lauková Správy

Teploty v júni presiahli priemer: Na Slovensku bolo o 1,4 až 2,4°C teplejšie

Prvý letný mesiac bol podľa SHMÚ teplejší ako priemer. Napríklad v nížinách Slovenska bola zväčša priemerná teplota medzi 20 až 21,6 °C.

Ilustračný obrázok k článku Teploty v júni presiahli priemer: Na Slovensku bolo o 1,4 až 2,4°C teplejšie
Zdroj: TASR

Tohtoročný jún bol na väčšine územia Slovenska o 1,4 až 2,4 stupňa Celzia teplejší, ako je dlhodobý priemer. Na sociálnej sieti na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). V priemere tiež padlo viac zrážok, medzi jednotlivými oblasťami sú však veľké rozdiely.

Vysoké teploty

„Priemerná teplota tohto mesiaca dosiahla v nížinách Slovenska zväčša 20 až 21,6 stupňa Celzia,“ informujú meteorológovia. O vysoký priemer sa postaralo najmä prvých dvadsať dní júna, kedy sa na slovenskom území nachádzal takmer bez prestávky veľmi teplý vzduch. Aj počas následného ochladenia v závere júna však boli niektoré dni nadpriemerne teplé.

Výdatné zrážky

Zrážky sa podľa meteorológov vyskytovali najmä v podobe prehánok a búrok. Výrazne veľa zrážok spadlo napríklad na letisku v Kuchyni – 252 percent normálneho úhrnu. „Celkovo možno konštatovať, že plošne na väčšom území spadlo najviac zrážok (z hľadiska percentuálneho vyjadrenia voči normálu) na juhozápade Slovenska a, naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji,“ uvádza SHMÚ.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM