Barbara Dallosová Regióny

Terénna sociálna pracovníčka Adriana Šarköziová: Niektoré deti z Kortíny by vás milo prekvapili!

Medzi najvypuklejšie problémy žiarskej rómskej osady patria práve deti žijúce v týchto podmienkach. Hoci drvivá väčšina z nich nedokončí ani základnú školu, jedna z terénnych sociálnych pracovníčiek hovorí i o výnimkach.

Ilustračný obrázok k článku Terénna sociálna pracovníčka Adriana Šarköziová: Niektoré deti z Kortíny by vás milo prekvapili!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Neporiadok, výtržnosti, voľne sa pohybujúce psy, žltačka, alkohol, drogy… Práve negatívne javy sa v súvislosti s nelegálnom osadou Pod Kortínou skloňujú najčastejšie. Zatiaľ čo my o nich počúvame, terénni sociálni pracovníci ich zažívajú na vlastnej koži.

Tereňáci v osade pôsobia dlhodobo. Pomocným mechanizmom na riešenie spomínaných problémov sú od októbra minulého roka aj rómske občianske hliadky

Podľa najnovších údajov žije momentálne v osade Pod Kortínou celkom 424 ľudí, z toho 130 mužov, 120 žien a 174 detí do 18 rokov. Viac o obyvateľsve osád v okolí Žiaru čítajte TU.

Stredošoláci z Kortíny

Jedným z ľudí, ktorých neľahkou úlohou je snaha o riešenie probémov osady priamo s jej obyvateľmi, je i Adriana Šarköziová. Sama pochádza z rómskeho etnika, kvôli práci terénnej sociálnej pracovníčky si dokončila maturitu a začala študovať i na vysokej škole.

Podľa slov Moniky Minárovej z Odboru starostlivosti o obyvateľa sa tenénni pracovníci stažia i o to, aby deti z osady nechodili len do špeciálnej školy. Práve tú navštevuje mnoho z nich. A práca s rómskymi deťmi prináša ovocie. Hoci ojedinele, niektorým z nich sa podarí dostať i na strednú školu.

Podľa Adriany Šarköziovej nie je ľahké deti k vzdelaniu priviesť, niektoré z nich ale vedia svojimi výsledkami milo prekvapiť.

,,Spolupracujeme so Stredným odborným učilišťom v Očovej. Stredoškoláci tam majú možnosť pripravovať sa na praktické profesie ako kuchár, čašník, hostinský a podobne. Keď sa tam však dieťa dostane, to ešte neznamená, že tam aj vydrží. Ale máme niekoľko detí z komunity, ktoré bývajú Pod Kortínou a na tejto škole študujú. Bývajú tam na internáte," hovorí Šarköziová.

Ako pokračovala, práve škola v Očovej, hoci nie je celkom blízko, dokáže poskytnúť vzdelanie deťom, ako sú tie z osady. ,,V Očovej je výhodou, že veľká časť študentov je práve zo znevýhodneného prostredia, a teda deti dostávajú nejaké štipendium, z ktorého si potom škola hradí poplatky za internát, stravné a podobne. Snaha priviesť tieto deti k vzdelaniu totiž často zlyháva práve na peniazoch. Rodiny detí z osady často nedokážu, alebo nie sú ochotní hradiť deťom takéto náklady," vysvetľuje.

Návyky rodičov chytajú rýchlo

Niekoľko detí, ktoré sa na odbornom učilišti urdží, je podľa Šarköziovej dôkazom, že hoci osada sa spája s mnohými problémami, deti sa ešte formovať dajú.

,,U dospelých je to už ťažšie. Predsa oni už majú nejaké zvyky a zaužívaný spôsob života, ale u detí to ešte ide. Ako sa hovor „ohýbaj ma mamko, pokým som ja Janko“. Tak to platí. Je pravdou, že si tie deti nevybrali, kam sa narodia. Síce niekedy nie je jednoduché to podchytiť, pretože rýchlo preberajú zvyky rodičov, nie je to nemožné. My sa im snažíme ukázať, že to nie je jediný spôsob života a ukázať im že majú aj inú možnosť," dodáva terénna pracovníčka.

Čítajte tiež:

Člen občianskej hliadky Valér (23) o problémoch v osade bez servítky: Svojich dílerov majú rómske deti priamo Pod Kortínou

Novinový stánok uprostred žiarskej osady OBRAZOM: Ako sa tam dostal nikto nevie, noviny v ňom ale nekúpite!

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM