Zo Slovenska

Testovania sa NEMUSIA zúčastniť niektoré osoby: Kto medzi ne patrí a aké potvrdenie musia mať?

Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 počas nadchádzajúceho víkendu sa nemusia zúčastniť všetci. Platí výnimka aj pre vás?

Ilustračný obrázok k článku Testovania sa NEMUSIA zúčastniť niektoré osoby: Kto medzi ne patrí a aké potvrdenie musia mať?
Zdroj: TASR/František Iván

Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 počas nadchádzajúceho víkendu (31. 10. až 1. 11.) sa nemusia zúčastniť niektoré skupiny obyvateľov. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na utorkovej (27. 10.) tlačovej konferencii.

Výnimky

Na testovaní sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav (napríklad zlomený nos).

Potrebné však bude potvrdenie od lekára.

Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v ostatných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Aký bude postup?

Pri zákaze vychádzania sa budú v rámci výnimiek uznávať tiež výsledky PCR testov, ktoré občania dostanú v piatok (30. 10.). Platiť nebudú výsledky krvných testov.

Občania by sa mali na testovaní zúčastňovať v časových slotoch podľa prvého písmena priezviska, čo by malo zabrániť hromadeniu sa ľudí.

Obec si však môže určiť aj iný postup, napríklad organizovať testovanie podľa ulíc. V najbližších dňoch by mali ľudia dostať do schránky tiež informačný leták. Ako však upozornil minister, obsahuje ešte starú informáciu o troch dňoch testovania.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM