Tlačové správy

Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie šikmej strechy

Určite ich v podkroví vidieť nechcete, ich príčiny sa však stále znovu objavujú. Nezaraďte sa medzi desiatky zúfalých majiteľov šikmých striech, ktorí zháňajú opravu.

Ilustračný obrázok k článku Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie šikmej strechy
Zdroj: Knauf Insulation

Robiť unáhlené rozhodnutia pri zatepľovaní šikmej strechy sa vôbec neoplatí. Pri realizácii možno ušetríte pár desiatok eur, o dva – tri roky však môžete za opravu zaplatiť tisíce. Ako to už býva, aj pri strechách sú lacné riešenia tie najdrahšie. Odborníci z Cechu strechárov sú každý rok privolaní na obhliadku desiatok striech od Bratislavy až po Liptov, väčšinou nie starších ako 5 rokov. Príčinou sú práve nevhodné materiály a chybné detaily. Poruchy striech sa prejavujú rôzne, viete, čo nám signalizujú?

V zime chladno, v lete horúco

Keď musíte pod strechou viac prikurovať, je to len prvá predzvesť ďalších problémov, ktorých príčinou býva často príliš tenká alebo nesúvislá vrstva tepelnej izolácie. Možno vám už skúsení majstri povedali, že na hrúbke izolácie sa šetriť neoplatí, ale neberiete ich vážne. Ak sa nebojíte zimy, pravidelné horúčavy na Slovensku by vo vás mali určite vzbudzovať rešpekt. Dnešné tepelnotechnické normy vyžadujú hrúbku tepelnej izolácie najmenej 30 cm, sú teda potrebné dve vrstvy izolácie, medzi a pod krokvami. Na tepelnú izoláciu šikmej strechy sa najčastejšie využíva minerálna vlna, ktorá najlepšie vypĺňa medzikrokvový priestor „natesno“.

Zdroj: Knauf Insulation

Skúsení majstri strechári neodporúčajú používať na šikmé strechy izolácie z PUR peny, pri neodbornom striekaní nedokážu dodržať rovnaké vlastnosti na celej ploche a vrstva často rýchlo degraduje. Oplatí sa vybrať produkty s čo najnižšou lambdou, teda súčiniteľom tepelnej vodivosti. Dnes sa už na šikmých strechách bežne používajú hodnoty lambdy od 0,035 W/m.K niž­šie, pretože čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie materiál izoluje. Ak vám záleží na zdravej klíme v podkroví, oceníte izolácie z ekologickej minerálnej vlny s Ecose Technology, teda so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré neuvoľňujú do interiéru žiadne škodlivé látky.

Zdroj: Knauf Insulation

Pri voľbe materiálov by ste mali tiež dbať, aby krytina na šikmej streche nemala príliš tmavú farbu, pretože táto priťahuje slnečné lúče a dokáže zdvihnúť teplotu povrchu aj o niekoľko stupňov. Ak vám záleží na tepelnej pohode pod strechou, mali by ste sa vzdať moderných čiernych odtieňov a vybrať čo najsvetlejšiu farbu, alebo krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža tepelné žiarenie.

Zdroj: Dreamstime

Vlhké povrchy a plesne

Tento signál býva obvykle druhou fázou po príliš chladných stenách. Okrem nedostatočnej tepelnej izolácie ho môžu spôsobovať aj nevhodné alebo nesprávne inštalované komponenty, akými sú fólie, lepidlá a tmely. Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá neporušenou parotesnou fóliou. Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou.

Pary z interiéru preniknú do konštrukcie, znehodnotia ju a začnú sa prejavovať vážne dôsledky kondenzácie. Stavbári by sa mali vyvarovať nahrádzaniu odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami. Takéto materiály nenávratne poškodia strechu. Keď sa zamýšľate, či dáte za m2 fólie 50 centov alebo 1 euro, mali by ste si uvedomiť, že na rodinnom dome s plochou strechy 200 m2, zaplatíte 200 eur. Ale keď začnú kvôli skondenzovanej vlhkosti hniť konštrukcie, následná oprava, vysťahovanie bytu, demontáž sadrokartónu a rekonštrukcia – to sú tisíce eur.

Zdroj: Dreamstime

Veľmi dôležité je, aby komponenty v šikmej streche fungovali ako jeden zohratý mechanizmus, oplatí sa preto vyberať ucelené riešenia od jedného výrobcu. Príkladom je vzduchotesný systém Homeseal LDS, ktorý tvoria fólie, pásky a tmely, bol testovaný tak, aby zabezpečil dokonalú vzduchotesnosť počas celej doby životnosti stavby.

Zdroj: Knauf Insulation

Fľaky a čierne kúty

Keď sa na vnútornej strane šikmej strechy trvalo usádza vlhkosť, je len otázkou času, kedy sa táto porucha prejaví aj vizuálne. Väčšinou je to znak, že vlhkosť prenikla aj do vnútornej konštrukcie strechy. Dokonalý parotesný systém musí dobre držať pokope a byť súvisle napojený na okolité konštrukcie. Parozábranové fólie musia tesne a trvalo priľnúť k stene, veľmi citlivými miestami sú rohy, prechody a opracované hrany jednotlivých stavebných prvkov strechy. Toto všetko by mali zabezpečiť kvalitné pásky a tmel, ktoré by navyše nemali uvoľňovať do interiéru výpary rozpúšťadla ani zápach.

Zdroj: Knauf Insulation

Problémy okolo strešných okien

Na funkčnosť strechy vplývajú aj ďalšie faktory. Najvýraznejšie prehrievanie pociťujú obyvatelia podkroví s netienenými strešnými oknami. Preto je potrebné uvážiť kvalitu strešných okien aj ich tienenia. Treba dbať aj na precízne osadenie okien, podobne ako pri oknách na fasáde môžu vznikať tepelné mosty práve v týchto miestach. Dôležité je tiež odvetranie strechy pod škridlou. Treba myslieť na správny návrh výšky vzduchovej medzery. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).

www.ecose.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy.

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM