Webnoviny - Svet

Tínedžer vyrobil falošné bankovky, podstrčil ich otcovi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA/KEŽMAROK 25. októbra (WEBNOVINY) – Falošné peniaze podstrčil otcovi 16-ročný chlapec, ten s nimi zaplatil a následne sa prípadom začali zaoberať policajti.

Tínedžera z obce Reľov v Kežmarskom okrese už vyšetrovateľ obvinil z falšovania peňazí. Ako agentúru SITA informoval prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik, mladík si v októbri vyrobil falošnú dvadsaťeurovku a jednu desaťeurovú bankovku.

Falzifikáty potom vložil otcovi do vetrovky a nič mu nepovedal. Muž peniazmi zaplatil v pondelok v miestnych potravinách. Dvadsaťeurovku pracovníčka neprijala a tak zaplatil dvoma desať eurovými bankovkami, až neskôr predavačka zistila, že jedna z nich je falošná a tak privolala políciu.

Obidve falošné bankovky poputovali do skúšobne platidiel NBS v Bratislave. Mládenca stíhajú na slobode.

Falzifikáty sa delia do skupiny nebezpečnosti jedna až päť

Jednotkou sa označuje falzifikát, ktorý je na veľmi vysokej úrovni. Pre ľudí je stupeň päť a štyri ľahko identifikovateľný, takémuto falzifikátu chýbajú voľným okom rozpoznateľné ochranné prvky.

Polícia varuje, že použiť bankovku, o ktorej viete, že je falošná, je trestným činom, za ktorý hrozí páchateľom tri až osem rokov za mrežami. Ak niekto falošné bankovky vyrobí a dá do obehu, za mrežami môže stráviť sedem až desať rokov. Ak by sa falzifikátmi zaoberala celá skupina, môžu vo väzení stráviť 12 až 20 rokov.

V prípade mladistvých sa trest znižuje na polovicu. Polícia upozorňuje ľudí, aby boli opatrnejší a peniaze si dôkladne prezreli.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM