Martin Sýkora Rôzne Zo Slovenska

TIP na letnú túru: Uspokojí chuť po horách a dokonca aj bez horského vodcu

Jahňací štít je Jeden z mála štítov prístupný bez horského vodcu. Je to túra s nádhernými výhľadmi do niekoľkých dolín na východné i Belianske Tatry.

Ilustračný obrázok k článku TIP na letnú túru: Uspokojí chuť po horách a dokonca aj bez horského vodcu
8
Galéria

Na Jahňací štít sa dostanete z Doliny Zeleného plesa, traverzom do Červenej doliny a cez Kolové sedlo. Prvý známy výstup na štít uskutočnil anglický cestovateľ Robert Townson so sprievodcom Hansom Grossom v auguste 1793 pri svojej návšteve Uhorska, pred ním však na štít pravdepodobne vyšli pastieri a pytliaci z okolia a tiež baníci ťažiaci v 18. storočí v okolí štítu meď. V roku 1911 boli na štíte prví horolezci počas zimy.

Jahňací štít sa vypína v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. V minulosti niesol Jahňací štít aj pomenovania ako Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít.

Z vrcholu vybiehajú štyri hrebene:

  • juhozápadný cez Kolový priechod (2 063 m n. m.) smerom ku Kolovému sedlu (2 090 m n. m.), kadiaľ vedie turistický značkovaný chodník (žltá značka)
  • severozápadný (hrebeň Jahnencov) oddeľuje Jahňací kotol od Kotlinky pod Kolovým sedlom
  • severovýchodný vedie cez Jahňací hrb (1 924 m n. m.) do Kopského sedla
  • juhovýchodný (Kozí hrebeň) oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies, jeho dominantou je Kozí štít.

Zo štítu je pekný výhľad na okolité doliny a štíty (Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít a iné), no vidno je i Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny.

Video: Archív TASR / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie