Lucia Lauková Regióny

TIP NA VÝLET: Oddýchnite si v parku pri kaštieli, v ktorom pobýval aj Karel Čapek

Načerpajte silu a možno aj novú inšpiráciu. Tak ako to v minulosti v tejto obci robili známi spisovatelia, herci i maliari.

Ilustračný obrázok k článku TIP NA VÝLET: Oddýchnite si v parku pri kaštieli, v ktorom pobýval aj Karel Čapek
5
Galéria
Zdroj: TASR

Dominantou Rumanovej v okrese Nitra je neskoroklasicis­tický kaštieľ z prvej polovice 19. storočia, postavený v centre obce. Svoj voľný čas v ňom trávili spisovatelia, herci i maliari, ktorí boli dobrými priateľmi posledného majiteľa kaštieľa Maximiliána Schwarza.

„Bol veľkým milovníkom umenia, často navštevoval Prahu, priatelil sa s umelcami a pozýval ich do svojho kaštieľa. Spisovateľ Karel Čapek tu pobýval celý mesiac,“ povedal starosta Rumanovej Jozef Jankovič. Okrem Čapka navštívili rumanovský kaštieľ aj herci Hugo Haas, Adina Mandlová, Eduard Kohout či Eliška Poznerová i maliar Alfred Justitz.

Kaštieľ postavila v Rumanovej šľachtická rodina Andrássyovcov. Dvojpodlažná budova s podklenutým vysunutým balkónom na osi hlavnej fasády, pod ktorým je arkádový vjazd, zdobilo romantické zábradlie balkóna zo 40. rokov 19. storočia. Neskôr mal kaštieľ viacerých majiteľov, od rodu Esterházyovcov, grófa Sechényho až po Maximiliána Schwarza a Obchodnú komoru. Po zoštátnení v roku 1948 kaštieľ, park a priľahlé pozemky prebralo na svoje účely školstvo.

V roku 2001 prešiel do súkromných rúk, získal ho zahraničný majiteľ. „Pristupoval k pamiatke s úctou, chcel zachovať historický ráz. Zrekonštruoval okná, dvere, omietky, elektroinštaláciu, všetko v neskoroklasi­cistickom štýle. No počas hospodárskej krízy zmenil svoje plány a odvtedy je kaštieľ prázdny, bez využitia,“ povedal Jankovič. Pri svojej poslednej návšteve pred zhruba dvoma mesiacmi prejavil majiteľ kaštieľa záujem predať túto nehnuteľnosť.

„Kaštieľ by mal mať polyfunkčný charakter, vieme si predstaviť jeho využitie pre cestovný ruch, vzdelávacie aktivity. V podzemí kaštieľa sú krásne tehlové klenbové pivnice, ktoré kedysi slúžili ako ľadovne, dnes sú nevyužité,“ skonštatoval starosta.

Kaštieľ je umiestnený v areáli parku, ktorý pred viac ako desiatimi rokmi získala do svojho vlastníctva obec. V roku 2009 zrevitali­zovala pôvodný starý park, v roku 2011 rozšírila park a začala revitalizáciu rozšírenej časti parku. Pribudli nové chodníky, osvetlenie, lavičky. Park v súčasnosti slúži občanom ako miesto na oddych, relaxáciu či športové aktivity.

Viac fotografií z obce Rumanová nájdete v priloženej galérii!

TIP NA VÝLET: Oddýchnite si v parku pri kaštieli, v ktorom pobýval aj Karel Čape
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM