Rôzne

Tisíce žeriavov vítali nadšené davy: Divadlo, aké sa naskytne len pri Michalovciach, FOTO

Stovky ľudí sa prišli tento víkend pozrieť na tradičné vítanie žeriavov popolavých k rybníkom pri obci Senné v okrese Michalovce, ktoré si tu odpočinú na svojej ceste na sever.

Ilustračný obrázok k článku Tisíce žeriavov vítali nadšené davy: Divadlo, aké sa naskytne len pri Michalovciach, FOTO
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Ozývali sa hlasným trúbením

Pri Senianskych rybníkoch vítali ľudia tisíce žeriavov. Obrovské kŕdle žeriavov popolavých obsadili Chránené vtáčie územie Senianske rybníky. Zanietení ornitológovia i milovníci vtáctva sa počas víkendu mohli tešiť na vítanie žeriavov. Ich migrácia vrcholí a na Sennianskych rybníkoch ponúkla svojím večerným príletom návštevníkom krásne výjavy. Žeriavy sa počas dňa kŕmili na lúkach a poliach v širokom okolí. Krátko pred zotmením sa však zlietavali do väčších kŕdľov a nízkym letom prilietali na nocovisko. Počas príletu, ale aj celej noci, sa ozývali hlasným trúbením. Skoro ráno sa opäť rozleteli do okolia za potravou.

Jedinečné jarné nocovisko žeriavov

Senianske rybníky sú jedinečným jarným nocoviskom žeriavov na Slovensku, podľa pozorovaní ornitológov sa ich tam zvykne zdržiavať až 5-tisíc. Ornitológovia pripravili pre verejnosť nádhernú akciu s názvom Vítanie žeriavov. Program podujatia ponúkol okrem náučneho chodníka s pozorovaním jarnej migrácie vtáctva aj infostánok o Vtáčom raji, či prehliadku Senianskeho kaštieľa. Stovky ľudí si vychutnali s úsmevom prírodu a ďalší si okrem toho pochutnali na pečených rybách v blízkosti kaštieľa :-)

Môže vás zaujímať:

Elegantné labute pri Šírave sa ľudí neboja: Vieme, kde presne čakajú, FOTO

Netradičné vítanie jari v Michalovciach: Desiatky bežcov v uliciach, FOTO

Milovníci vtákov chodia každoročne obdivovať tisícky migrujúcich žeriavov
25
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie