Webnoviny - Svet

Tisícky učiteľov protestovali pred úradom vlády

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Približne deväťtisíc členov i nečlenov odborového zväzu z celého Slovenska sa dnes na obed zhromaždilo na Námestí slobody pred Úradom vlády SR v Bratislave, aby vyjadrili nespokojnosť s nedostatkom peňazí v školstve.

Námestie pred bratislavským sídlom vlády zaplnili odborári so žltými šálmi, píšťalkami či vlajkami. Na transparentoch svietili nápisy ako Vymeníme naše kredity za vaše kreditky, Jurzyca k tabuli či Nejde len o naše platy, ale aj vzdelanie vašich detí.

„Skoro 22 rokov si uťahujeme opasky a stále nám padajú gate,“ vyhlásil na tribúne odborár z Nitry Miroslav Kováč. Zástupcovia škôl, školských zariadení a detských domovov prišli do hlavného mesta, aby pripomenuli vláde, čo v oblasti školstva sľúbila v programovom vyhlásení vlády. Ak kabinet neodobrí požiadavky odborárov, vstúpia do ostrého štrajku.

Premiérka bude študovať

„Štrajk je zastavenie práce, zavrú sa školy,“ vyhlásil podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák. Rada zväzu môže o ostrom štrajku rozhodnúť na plánovanom zasadnutí 6. októbra, ak bude mať zákonom stanovený písomný súhlas 60 percent učiteľov. Dotazníky dostanú školy v najbližších dňoch.

Odborári odovzdajú popoludní na Úrade vlády SR svoje požiadavky, aby vláda systémovo zvyšovala investíciu do školstva tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

„Premiérka si preštuduje požiadavky. Ak požiadajú o stretnutie, dostanú odpoveď,“ povedal novinárom hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo. Odborári sa okrem vyššieho HDP do školstva dožadujú zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Treťou požiadavkou je úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2– až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.

Na desiatkach škôl sa nevyučuje

Tisícky učiteľov zviezli z regiónov do hlavného mesta autobusy, na viacerých školách sa dnes nevyučuje. Riaditeľské voľno pre protest ohlásilo iba 51 škôl, pričom niektoré z nich dali voľno len vybraným ročníkom. Viacerí riaditelia v krajoch agentúre SITA potvrdili, že riaditeľské voľno krajským školským úradom neohlasovali. Protestujúci učitelia budú čerpať náhradné voľno alebo dovolenku, v triedach ich zastúpia kolegovia.

Medzi prítomnými sú aj učitelia s bledomodrými stužkami, ktorí nie sú v odboroch a svoju nespokojnosť s podmienkami v školstve vyjadrili v komornejšom zastúpení 1. septembra na Deň ústavy.

Tí už od mája organizujú petíciu za lepšie školstvo, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 37-tisíc učiteľov a sympatizantov. Organizátora petície a učiteľa z Levíc Ľudovíta Sebelédiho odborári na protestnom mítingu pustili aj za mikrofón.

„Podporujem prípadný štrajk. Tí, čo ste podpísali, pridajte sa ku mne,“ vyzval z tribúny Sebelédi. Učitelia s bledomodrou stužkou však žiadajú viac než odborári. Chcú, aby štát dával do školstva šesť percent HDP. Rovnako sa snažia dosiahnuť plošné zdvihnutie tabuliek pracovníkov školstva najmenej o 30 percent v tomto roku a v nasledujúcich tak, aby sa nástupný plat učiteľa do troch rokov rovnal 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Naša petícia chce ísť ďalej, ale boli by sme hlúpi, keby sme nepodporili o niečo menšie ako máme my, pretože posunúť sa chceme,“ uviedol Sebelédi.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) pred časom povedal, že štát v súčasnosti nemá viac peňazí pre školstvo. Podľa neho sú na tom učitelia stále lepšie ako ostatní zamestnanci verejnej správy, ktorým platy klesli. „Učitelia majú už druhý rok výnimku zo šetrenia a rast ich platov budúci rok bude približne taký, ako rast platov v ekonomike,“ povedal koncom augusta Jurzyca. Od januára sa mzdy učiteľov síce zvýšia v priemere o dve percentá, no na úkor iných výhod ako napríklad rekondičné pobyty.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM