Webnoviny - Svet

Tlmočník Nigérijčanovi do igbo prekladať nebude

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Okresný súd Bratislava 1 dnes musel odročiť na 13. decembra prípad 34-ročného Nigérijčana Raymonda O., ktorý v žalúdku pašoval drogy, pretože tlmočník sa vzdal prekladania do jazyka igbo. Tvrdí, že „zlí novinári a ľudia na internete“ ho spájajú s týmto prípadom, čo mu škodí. Súd sa preto rozhodol, že obžalovanému bude opäť tlmočiť pôvodný tlmočník do angličtiny, ktorá je v jeho krajine úradnou rečou. Nigérijčan v minulosti tvrdil, že rozumie len rodnému jazyku a čiastočne po anglicky, právnym výrazom nerozumel. Na bratislavskom letisku ho v júni zadržali colníci, pri následnej prehliadke sa zistilo, že má v žalúdku drogy. Vylúčil 70 kapsúl kokaínu.

Raymond O. je prvým z troch Nigérijčanov, ktorých postupne v rozpätí niekoľkých júnových dní roku 2009 zadržali na bratislavskom letisku a následne u nich colníci zistili drogy v žalúdku. Pašeráci potom kapsule, v ktorých bol väčšinou kokaín a raz heroín, vylúčili v nemocnici. V žalúdku mal každý okolo 70 kapsúl s hmotnosťou od 700 do 1200 gramov. Na Slovensko prilietali z Prahy, kde prestupovali z bruselskej linky. Zo zaistených drog by sa dali vyrobiť desaťtisíce dávok pre narkomanov, na čiernom trhu by sa ich hodnota vyšplhala na státisíce eur.

Nigérijčana Mondaya Kellyho Ateweha (34 roč.) už definitívne odsúdili za pašovanie heroínu na 10 rokov väzenia. Počas procesu sa k pašovaniu priznal, ale pozadie kauzy a identitu človeka, ktorý ho s drogami poslal, veľmi neobjasnil. Chelsonovi Majcudeovi I prvostupňový súd po vrátení prípadu zmiernil trest za pašovanie kokaínu z 20 na 15 rokov.

V novembri na bratislavskom letisku zadržali policajti ďalších dvoch Nigérijčanov pri akcii Parabola. Jeden z nich pašoval kokaín v hodnote vyše 75-tisíc eur. Policajti vo vnútroletiskovom autobuse našli kapsulu s 50 gramami kokaínu, jeden zo zadržaných mal ďalšie dve kapsule v tele, v tých bolo 100 gramov kokaínu. Tento Nigérijčan žiadal, aby mal na súde tlmočníka z jazyka ikeduru ibo. Predpokladá sa, že Bratislava bola len tranzitnou krajinou a kokaín mal poputovať do Rakúska, prípadne Českej republiky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM