Katarína Oravská Kultúra

Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca na FOTKÁCH: 1500 účinkujúcich, more divákov!

Na amfiteátri v horehronskej obci Heľpa cez víkend prebehol jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku, Horehronské dni spevu a tanca. V tomto roku oslávil polstoročné jubileum.

Ilustračný obrázok k článku Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca na FOTKÁCH: 1500 účinkujúcich, more divákov!
Zdroj: TASR

Diváci sa počas víkendu v Heľpe mohli tešiť na 11 scénických programov, v ktorých sa predstavilo takmer 1500 účinkujúcich, predovšetkým z regiónu Horehronia, Pohronia a Podpoľania, a tiež na zaujímavý sprievodný program.

Festival otvorili a pozdravili nevesty so ženíchmi i svadobní rodičia z obcí Telgárt, Šumiac, Pohorelá, Heľpa, Závadka nad Hronom, Polomka, Bacúch, ale aj z ďalších dedín.

Heľpania okrem programov v amfiteátri pripravili pre návštevníkov viaceré sprievodné podujatia. Na námestí obce bol tradičný jarmok, ktorého súčasťou bola prezentácia remesiel a ľudovej výroby. Ľudia mohli ochutnať i domácu heľpiansku kuchyňu a vo farskom dvore sa zasa ženy i dievčatá mohli nechať učesať ako kedysi ich staré mamy.

Podľa organizátorov nemenej zaujímavými boli i výstavy Sedemdesiat sukien mala a predsa sa nevydala, ktorú otvorili na starej fare v Heľpe a pripravilo ju Horehronské múzeum v Brezne. Na tom istom mieste bolo možné obdivovať aj čepce, ktoré kedysi boli pýchou vydatých žien. Ich výstavu počas festivalu pripravilo Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. V drevenici v areáli amfiteátra zasa uvideli Horehronie očami Karola Plicku, výstavu, o ktorú sa postaralo Slovenské národné múzeum v Martine.

Čítajte tiež:

Takto sa to celé začalo: Archívne FOTKY z prvých ročníkov Horehronských slávností v Heľpe!

Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca na FOTKÁCH
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM