Webnoviny - Svet

Tom Nicholson che učiť Slovákov investigatívnu žurnalistiku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Kanadský novinár Tom Nicholson, ktorému súd zastavil vydanie knihy o kauze Gorila, rozbieha projekt investigatívnej žurnalistiky na internete a zakladá občianske združenie Pod Povrchom.

Nicholsona začali ľudia finančne podporovať na základe výzvy Aliancie Fair -play a on by chcel tieto peniaze využiť na financovanie spomínaného projektu.

„Chcel by som vytvoriť inštitucionálnu možnosť kontroly, ako sa využívajú poslané príspevky od ľudí,“ povedal Nicholson pre agentúru SITA.

Novinár by do projektu vložil aj výnos z knihy, ak by napokon vyšla. Časom chce spustiť webstránku a plánuje založiť internetové noviny.

T. Nicholson: Slovensku by prospela investigatíva

"Som presvedčený, že tejto krajine by prospelo viac investigatívnej žurnalistiky než menej, dlhšie a lepšie spracované témy ako krátke a plytké správy, viac kontextu a nuansy, menej bezohľadnej, tupej novinárskej agresivity.

Tým nechcem ospravedlniť zločiny ani odľahčovať korupciu. Ale nepáči sa mi, ako sa Gorila už vidí za každým rohom a za každou kauzou. Inými slovami – nie, všetci nie sú rovnakí. Toľko k úlohe lepšie tlmočiť moc ľuďom a ľudské očakávania moci," napísal Nicholson na svojom blogu.

Podľa Nicholsona je zrejmé, že tieto noviny nebudú zamestnávať veľa ľudí, keďže hlavným finančným zdrojom budú príspevky od ľudí.

„Ale nemusí to znamenať, že majú skromné ciele. Obávam sa, že média na Slovensku sa pomaly stávajú irelevantné, lebo sa už ani nesnažia prezentovať komplexný obraz dnešnej reality. Nefungujú ako most, ktorý má spájať ľudí a moc,“ napísal Nicholson.

Podľa Nicholsona neponúkajú médiá alternatívu

Podľa neho média na jednej strane trvajú na bezúhonnom type politika, ktorý momentálne nemá na Slovensku vytvorené podmienky vzhľadom na stav spoločnosti a systém financovania politických strán.

„Odmietajú skoro všetko, čo je dnes v politike v ponuke, a nie sú už ani ochotní rozoznať schopnú politiku od neschopnej“. Na strane druhej neponúkajú ľudom alternatívu ani cestu, ako sa k lepšiemu stavu dopracovať. „Sú zdrojom skôr frustrácie než inšpirácie“.

Nicholson má v pláne popri novinárčine navštíviť gymnáziá a vysoké školy a presvedčiť mladých ľudí o tom, aké je dôležité, aby sa venovali veciam verejným. "V zmysle ukázať, že ide o beh na dlhú trať, chcem v septembri obehnúť Slovensko, od Skalice do Sniny, a každý deň navštíviť iné gymnázium.

Zbieral by som kontakty od študentov, ktorí majú záujem o verejné veci; tento zoznam by neskôr fungoval ako národná platforma pre aktivizmus mladých ľudí," píše novinár v svojom blogu. Nicholson potvrdzuje, že bude naďalej sledovať vyšetrovanie spisu Gorila a bude sa naďalej snažiť vydať knihu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM