Webnoviny - Svet

Tomanová odmieta kritiku sociálnych podnikov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová odmieta tvrdenie o tom, že sa financie vynaložené na pilotné sociálne podniky nepreplatia z Európskeho sociálneho fondu. „Nikdy nikto nerozhodol, že sa niečo nepreplatí z Európskeho sociálneho fondu vo vzťahu sociálnym podnikom,“ povedala na štvrtkovom brífingu. Sociálne podniky sú podľa nej legitímnym nástrojom v rámci Operačného programu Zamestnanosť a Sociálna inklúzia. „Nie je pravdou, že Brusel povedal tomuto projektu nie,“ zdôraznila Tomanová. Ako pokračovala, nikto tiež nekonštatoval žiadne fatálne zlyhanie pri príslušnom operačnom programe. Auditori z Európskej komisie podľa Tomanovej zatiaľ skontrolovali len dva z ôsmich pilotných sociálnych podnikov. „Boli konštatované určité nedostatky zo strany auditorov, zatiaľ len ústne, neboli prijaté žiadne závery a žiadne odporúčania,“ dodala ministerka.

Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová ešte v polovici decembra minulého roka odstúpila od zmluvy s pilotným sociálnym podnikom Arvik. „V žiadnom prípade to nebolo rozhodnutie Európskej komisie,“ povedala po stredajšom rokovaní vlády. Rezort práce a sociálnych vecí v tomto sociálnom podniku podľa Tomanovej zistil viaceré opakované nedostatky, ktoré sa neodstraňovali. „Požiadala som o kontrolu podniku Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, aj daňový úrad a vzhľadom na to, že sa jedná o európske peniaze, aj Úrad boja proti korupcii,“ uviedla šéfka rezortu práce a sociálnych vecí. Ako dodala, k odstúpeniu od zmluvy pristúpila kvôli porušeniu zmluvných podmienok zo strany sociálneho podniku.

Koncom minulého týždňa navštívili dva z ôsmich pilotných sociálnych podnikov audítori z Európskej komisie. „Boli zistené aj určité nedostatky, ktoré oni pripomínali,“ priznala Tomanová k výsledku kontrol. Písomné závery audítorov bude mať podľa nej ministerstvo práce k dispozícii do dvoch týždňov. „Slovenská strana bude k tomu prijímať jednoznačné stanoviská a na základe posúdenia stanovísk slovenskej strany vznikne definitívne stanovisko audítorov,“ ozrejmila. Definitívna verzia odporúčania a záverov audítorov bude podľa Tomanovej známa do približne deviatich týždňov.

Európska komisia našla údajne zásadné nedostatky v celkovom manažmente projektu pilotných sociálnych podnikov zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj v dvoch sociálnych podnikoch, ktoré kontrolovala. Vyplýva to z neoficiálnych informácií o výsledkoch auditu komisie, ktoré agentúre SITA poskytol Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Ten má zároveň k dispozícii potvrdené informácie, podľa ktorých už od júla 2009 odmieta preplatiť výdavky na pilotné sociálne podniky aj slovenské Ministerstvo financií SR ako tzv. certifikačný orgán. „Na základe toho existuje dnes už veľmi vysoké riziko, že z projektu pilotných sociálnych podnikov nepreplatí Európska únia nič, alebo len malú časť. Milióny eur, ktoré zo strany ministerstva už boli vyplatené, tak pravdepodobne zatiahnu slovenskí daňovníci,“ tvrdí inštitút.

Podľa údajov zverejnených na stránke aktualne.centrum.sk sú už tiež výsledky auditu známe. „Správa by mala byť hotová do dvoch týždňov,“ informovala stránku tlačová tajomníčka Generálneho riaditeľstva EK pre zamestnanosť Carmel Dunneová. Podľa aktuálne. sk si pritom komisia posvietila na sociálny podnik Arvik, ktorý je v Bardejove a Revúcky sociálny podnik. „Arvik bol podľa informácií komisie zrušený,“ píše sa na stránke. Štatutárny zástupca sociálneho podniku Jozef Sendek však túto informáciu nepotvrdil.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť ešte koncom minulého roka informoval, že sociálne podniky, ktoré založila vláda Roberta Fica s cieľom znížiť nezamestnanosť, fungujú v zásadnom rozpore s európskymi pravidlami o štátnej pomoci. „Je podozrenie, že sedem z ôsmich pilotných projektov sociálnych podnikov, financovaných z Európskeho sociálneho fondu (ESF), na trhu konkuruje iným firmám, ktoré pomoc nedostali. Táto pomoc bola poskytnutá v rozpore s európskou legislatívou, čo by znamenalo, že tieto výdavky budú neoprávnené a že ich Brusel nepreplatí, alebo ak časť predplatil, tak si ich bude pýtať späť,“ povedal vtedy predseda správnej rady inštitútu Miroslav Beblavý.

V súvislosti so sociálnymi podnikmi sa na ministerstve práce uskutočnil aj poslanecký prieskum, ktorý iniciovala opozičná SDKÚ-DS. Podľa nej totiž Slovensku hrozí v súvislosti s touto témou „ďalší nástenkový tender, lebo ministerstvo zatiaľ nepožiadalo o výnimku z prideľovania štátnych dotácií“. „Tvrdo si vyprosím od opozície takéto ďalšie cielené politické útoky a vytĺkanie politického kapitálu,“ reagovala ministerka Tomanová. Všetky projekty, týkajúce sa pilotných sociálnych podnikov boli podľa nej schválené v súlade s koncepciou hospodárskeho a sociálneho rozvoja regiónov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM