Webnoviny - Svet

Tomanová si privyrábala na projektoch z eurofondov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Exministerka práce Viera Tomanová a bývalá štátna tajomníčka rezortu Emília Kršíková si privyrábali na národnom projekte Centra sociálneho dialógu. Na tlačovej besede to uviedla štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová. Bývalá ministerka práce tak mala zarobiť formou príkazných zmlúv uzatvorených s Centrom vzdelávania 59,4 tis. eur, pričom odmena za hodinu práce bola na úrovni 37,5 eura. Centru vzdelávania, ktoré patrí pod ministerstvo práce a sociálnych vecí, v tom čase šéfoval bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek.

Bývalá štátna tajomníčka rezortu Emília Kršíková si mala na projektoch, ktoré sa financujú z eurofondov, privyrobiť 77,2 tis. eur. Ako uviedla súčasná štátna tajomníčka rezortu práce a sociálnych vecí Lucia Nicholsonová, podľa názoru dvoch právnikov obe bývalé predstaviteľky rezortu konali v rozpore s Ústavou SR, ako aj v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

„Prišlo mi zle, keď som videl, koľko ľudí a akým spôsobom je napojených na eurofondy,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Príkaznými zmluvami sa podľa neho obchádzal Zákonník práce a vyhýbalo sa aj plateniu odvodov. Okrem Tomanovej Kršíkovej ide podľa neho aj o ľudí, ktorí v rámci tripartity reprezentujú zamestnávateľov a odborárov. Celkovo sa na projekt Centra sociálneho dialógu podľa ministra vyčlenilo okolo 9 až 10 mil. eur. „Len z hľadiska morálneho je projekt nezmyselný,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM