Webnoviny - Svet

Torysa zalieva časť obce Sady nad Torysou

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor Zamborský PREŠOV 5. júna (WEBNOVINY) – Rieka Torysa sa dnes o desiatej preliala cez hrádze vybudované z vriec naplnených pieskom a zaplavuje časť obce Sady nad Torysou. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ hasičského zboru okresu Košice okolie Ľubomír Hochvart. „Áno voda sa prelieva cez hrádze, ale nič konkrétnejšie vám zatiaľ nemôžem povedať, lebo práve mapujeme situáciu,“ povedal Hochvart.

Rieka Torysa pri nižšie položených Košických Olšanoch, kde je tiež zaplavená časť obce, dosahuje dnes o desiatej hodine 660 cm a ďalej stúpa, pričom v piatok o tomto čase hladina dosahovala 482 cm, za 24 hodín hladina Torysy sa zvýšila o 178 centimetrov.

Torysa zaplavila v Kendiciach 83 domov

V Prešovskom kraji naďalej trvá mimoriadna situácia po záplavách. Dnes hasiči zasahujú vo všetkých 13 okresoch kraja. Do rána klesli všetky hladiny riek, prestalo pršať a svieti slnko. Hlavnou požiadavkou zo zasiahnutých oblastí je čerpanie vody. V noci sa ešte situácia skomplikovala v Kendiciach v Prešovskom okrese, kde sa vyliala Torysa a zaplavila 83 domov. Nadránom muselo asi sto ľudí opustiť svoje domy. Podľa prvého odhadu vedúceho oddelenia krízového riadenia CO z Obvodného úradu v Prešove Jozefa Čorbu, asi u dvoch stavieb bude musieť ich bezpečnosť posúdiť statik. Do Kendíc prišli s vysokoefektívnymi čerpadlami pomáhať aj susedné obce. Čorba uviedol, že súčasne požiadali o mimokrajskú pomoc a z Banskej Bystrice tam smeruje veľkokapacitné čerpadlo s výkonom 3 600 litrov za minútu. Ľudia sa dnes vracajú do zatopených domov a snažia sa pomáhať si navzájom. Situácia v Prešovskom a Sabinovskom okrese sa oproti piatku výrazne stabilizovala. Torysa výrazne klesla.

Podľa operačného dôstojníka z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Pavla Hrabčáka v noci evakuovali ľudí zo šiestich domov vo Vranove nad Topľou na Jarkovej ulici, kde sa vyliala Topľa.

Bardejovský okres, ktorý patril k najviac postihnutým v kraji, mal pomerne pokojnú noc. Prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Mária Hankovská pre agentúru SITA uviedla, že v noci sa ešte Topľa vylievala smerom na obce Marhaľ a Brezov, ale rozliala sa hlavne na polia a záhrady. Dnes sa sústredia všetky sily na odstraňovanie škôd. Do všetkých obcí je aspoň provizórny prístup, najhoršia cesta je smerom na Livov a Livovskú Hutu, ktorú budú dnes spevňovať. Mnohé stĺpy elektrického vedenia sú podmyté, v teréne sú elektrikári aj spojári, lebo vypadlo aj telefonické spojenie. Asi do desiatich obcí a do časti Bardejova musia dovážať pitnú vodu v cisternách. V okrese má 57 obcí tretí stupeň povodňovej aktivity a v okrese platí mimoriadna situácia. Krajský krízový štáb zasadne dnes o 11:00.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM