Kornel Kubík Práca

Toto sú zamestnania, kde absolventi nájdu prácu najčastejšie

Absolventom vysokých škôl firmy najčastejšie ponúkajú pracovné miesta v advokátskych kanceláriách, v centrách zdieľaných služieb a reklamy. Takýchto zamestnancov hľadali aj firmy podnikajúce v oblasti propagácie a služieb. Ukazujú to štatistiky pracovného portálu Profesia.sk.

Ilustračný obrázok k článku Toto sú zamestnania, kde absolventi nájdu prácu najčastejšie
Zdroj: Webnoviny.sk

Najčastejšie si absolventi vysokých škôl nájdu zamestnanie práve v centrách zdieľaných služieb, ktoré zo Slovenska poskytujú služby napríklad v oblasti financií, personalistiky a informačných technológií pre svoju celosvetovú organizáciu. Tieto firmy podľa Profesie hľadajú najčastejšie ľudí s vysokoškolským vzdelaním a jazykovo zdatných.

„Práve centrá zdieľaných služieb pritom patria medzi odvetvia, ktorým sa v prvom polroku 2013 na slovenskom trhu práce darilo. Väčšina ostatných odvetví zaznamenala v počte obsadzovaných pracovných pozícií medziročne pokles. Veľkí zamestnávatelia z odvetvia centier zdieľaných služieb však zverejnili medziročne o 17 % ponúk viac. Ročne títo zamestnávatelia zverejňujú 7.000 až 9.000 pracovných ponúk,“ vraví Marcela Glevická z Profesie pre TASR.

Medzi najfrekventova­nejšie ponuky firiem pre absolventov, ktorí majú stredoškolské vzdelanie s maturitou, patrili v prvej polovici tohto roka zamestnania ako sprievodca v cestovnom ruchu, anketár a au-pair.

Desaťtisíce pracovných ponúk pre absolventov

Podľa štatistík portálu Profesia.sk v prvej polovici tohto roka vysokoškoláci mohli reagovať na takmer 34.000 pracovných ponúk, kým ľudia s maturitou na 30.000 ponúk. Z pracovných ponúk, ktoré hľadali zamestnancov na pozície vyžadujúce stredoškolské vzdelanie s maturitou, bolo 24 % vhodných aj pre absolventov. Pri pozíciaciach vyžadujúcich minimálne vysokoškolské vzdelanie to bolo v približne 21 %.

„Nedá sa povedať, že by absolventi vysokých škôl mali menšiu šancu nájsť si zamestnanie ako absolventi stredných škôl. Absolventi vysokých škôl majú k dispozícii aj tie ponuky, kde firma uvádza, že hľadá človeka s minimálne stredoškolským vzdelaním s maturitou,“ vysvetľuje Glevická z profesia.sk.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie