Webnoviny - Svet

Tour de France sa ponesie v duchu osláv storočnice

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/AP PARÍŽ 29. júna (WEBNOVINY) – Tohtoročná Tour de France bude vyhovovať predovšetkým vrchárom, ročník 2011 sa ponesie v duchu osláv storočnice od prvého prechodu na bicykloch Alpami.

V programe Tour de France 2011 je iba 64 km časoviek, z toho 23 km bude tvoriť tímová jazda proti chronometru.

Navyše na cestách z regiónu Vendée do Paríža sa nebudú udeľovať žiadne bonusy za etapové umiestnenia či rýchlostné prémie, čo bude vyhovovať dobrým vrchárom.

Na rozdiel od vlaňajška, keď pri oslave storočnice od prvej návštevy Pyrenejí sa organizátori snažili situovať rozhodujúce etapy do tohto pohoria, sa pri edícii 2011 bude chlieb lámať v Alpách. Záverečný tretí týždeň pretekov bude veľmi náročný, cyklistov počas neho čakajú aj náročné previerky na Galibieri a obávanom L’Alpe d’Huez. Cieľ na Galibieri bude v nadmorskej výške 2645 m, čo je najvyššie v celej histórii Tour. Celkovo absolvuje pelotón počas 21 etáp 3471 km cez 34 francúzskych departmentov a s krátkou návštevou Talianska.

Začínajú vo Vendée

Tour de France 2011 sa začne piatykrát v histórii vo veternom regióne Vendée na západe Francúzska pri pobreží Atlantického oceánu. Hneď v prvej etape sa bude finišovať do kopca, pelotón pôjde z Passage du Gois na Mont des Alouettes v Les Herbiers, kde sa pravidelne jazdí časovka národov.

Nasleduje časovka družstiev okolo sídla tímu Europcar (bývalý Bbox Bouygues Telecom) v Les Essarts. Až v tretej etape sa bude očakávať hromadný šprint pelotónu, vo štvrtej by sa mohli na Mur-de-Bretagne presadiť jazdci, ktorí obľubujú klasické preteky.

Najdlhšia etapa ročníka 2011 bude šiesta z Dinanu do Lisieux s 226 km. Po prvom týždni v severozápadnom Francúzsku sa pelotón obráti smerom na Francúzske stredohorie, kde čakajú vrchárov prvé vážnejšie skúšky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM