Webnoviny - Svet

Tradícia bábkových divadiel vymiera, Bojnický zámok ju oživí

WEBNOVINY.SK

TRENČÍN 3. augusta (SITA) – Bojnický zámok ožije od 6. do 11. augusta bábkami. Predstaví sa tu Slovenské marionetové divadlo v hrách Johanes Faust a Gašparko putuje do Turecka.

Návštevníkom zámku ponúknu denne tri bábkové predstavenia o 10:00, 13:00 a 15:00 v divadelnom šiatri v hradnej priekope Bojnického zámku.

„Celý projekt Slovenské marionetové divadlo je stredoeurópsky unikát, pretože v okolí nikto nič podobné nerobí. Je málo ľudí, ktorí sa tomu venujú a postupne potomkovia tradičných bábkarov vymierajú. Tradícia mizne a my sme sa ju rozhodli oživiť. Sme presvedčení, že je nutné a potrebné, aby bábkarská tradícia nevymizla, ale bola zachovaná pre ďalšie generácie. Keď nepoznáme svoju vlastnú históriu, nemôžeme rásť, ísť ďalej a budovať súčasnosť,“ myslí si principál marionetového divadla Gejza Dezorz.

Na pódiu divadelného šiatra ožijú viac ako storočné bábky zo zbierky posledného tradičného bábkara Antona Anderleho.

Rozprávať budú príbehy z minulosti, ktoré však majú stále aktuálny odkaz. Vďaka projektu Slovenského marionetového divadla sa obnovila tradícia historického bábkového divadla.

Na zámku pripravujú aj Slávnosti života. Pod týmto názvom sa ukrýva netradičná a multižánrová forma prehliadky zámku, v ktorej nepôjde o jednoliaty lektorský výklad, ale jej súčasťou budú rôzne hrané scénky. Od 9. do 12. augusta sa prostredníctvom poézie, pantomímy, tanca a hudby návštevníci prenesú do minulosti.

Video: Hra Johannes Faust v prevedení bábkohercov

„Počas prehliadky stretnú historické postavy, ktoré sú späté s Bojnickým zámkom, ako sú napríklad Františka Khuen de Belassi Pálfi, Ján Korvín a jeho snúbenica Blanka Sforzová. Návštevníci sa tiež dozvedia, aké ranné rituály každý deň podstupovali dvorné dámy, ako aj zaujímavosti z dvornej etikety, či histórie gastronómie a kulinárstva. Čarovné nádvoria i priľahlý zámocký park poskytnú miesta na odpočinok, relax ducha a mysle,“ informovala Lucia Sokolová z oddelenia marketingu a služieb Bojnického zámku.

Dôležitou súčasťou osláv života sú i gastronomické zážitky, ktoré pri tejto špeciálnej prehliadke nebudú chýbať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM