Webnoviny - Svet

Tréner kanoistov Blaho trávil Vianoce na horách

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Štátny tréner slovenských rýchlostných kanoistov Pavel Blaho niekoľko vianočných sviatkov pre športové a trénerské povinnosti strávil aj v zahraničí, preto si zakaždým veľmi cení prítomnosť celej rodiny pri slávnostne prestretom štedrovečernom sto­le.

„Najvzácnejším okamihom je pre mňa chvíľa, keď sa na Štedrý deň stretne celá rodina. Samozrejme, ak je to možné. Boli roky, keď deti špeciálne pricestovali aspoň na Štedrý deň domov aj zo zahraničia, len aby sme aspoň jeden deň v roku boli spolu,“ povedal pre agentúru SITA jeden zo strojcov dlhoročnej medailovej žatvy mnohokrát pozláteného komárňanského štvorkajaku bratov Michala a Richarda Riszdorferovcov, Erika Vlčeka, Juraja Tarra či v minulosti Juraja Baču. Pavel Blaho je totiž človek, ktorý pre úspech slovenských farieb dokáže obetovať veľmi veľa. Ak je to nevyhnutné, zriekne sa aj najväčších sviatkov v roku. Ako však sám priznal, tento vynútený ústupok svojim dlhoročným zvykom robí naozaj iba vo veľmi výnimočných prípadoch.

„Najviac si cením také Vianoce, keď je celá rodina aspoň na Štedrý večer spolu. Pamätám sa aj na také obdobie, že hneď na druhý sviatok vianočný sme odchádzali na sústredenie do hôr, na bežky. Takto to bývalo voľakedy ešte v niekdajšom Československu zvykom,“ skonštatoval Pavel Blaho. „Keď sme boli mladí, na Vianoce sme boli doma iba dva dni. Vtedy ešte začínajúci československý vrcholový šport bol plný entuziazmu, elánu a fantasticky zanietených ľudí, ktorí pri svojej trénerskej práci nepoznali piatok ani sviatok. Preto aj záver Vianoc sme trávili spoločne v zimnej príprave. Na sústredení sme boli všetci športovci ako jedna veľká rodina. Na takýchto tréningových pobytoch sme upevňovali kolektív,“ zdôraznil dlhoročný úspešný kormidelník slovenskej reprezentácie v rýchlostnej kanoistike.

Blaho veľmi rád spomína na sústredenia na horách, kde sa nádejným adeptom rýchlostnej kanoistiky venovali bývalí skvelí pretekári – olympionici a neskôr uznávaní tréneri Ladislav Čepčiansky a Ľubomír Kadnár. „Pomáhali nám so všetkým a aj vďaka takým ľuďom, ako boli oni, dosahujeme už dlhé roky v rýchlostnej kanoistike mimoriadne výsledky. Ukázali nám, mladým pretekárom či začínajúcim trénerom, cestu, po ktorej treba ísť,“ dodal šéftréner Pavel Blaho.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM