Webnoviny - Svet

Tréner Zanini skončil na lavičke slovenských volejbalistov

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME:

Volejbalový kvalifikačný turnaj do Londýna bude v Poprade

Slovenskí volejbalisti si polepšili vo svetovom rebríčku

Slovenskí volejbalisti vybojovali postup na ME 2013

Slovenskí volejbalisti šokovali súperov BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Taliansky volejbalový tréner Emanuele Zanini po štyroch rokoch končí pôsobenie v úlohe hlavného kouča slovenskej reprezentácie.

Informáciu priniesla oficiálna interntová stránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF). Štyridsaťšesťročný rodák z mestečka San Giovanni del Dosso sa na Slovensku zapísal ako najúspešnejší tréner v histórii.

Družstvo doviedol k dvom triumfom v Európskej lige (2008 a 2011) a trikrát ho koučoval na majstrovstvách Európy (2007, 2009 a 2011).

Na nedávnom európskom šampionáte v Česku a Rakúsku obsadili Slováci pod taktovkou Zaniniho výborné 5. miesto, čo je zatiaľ najlepšie umiestnenie v histórii. Vďaka tomuto výsledku sa Slovensko kvalifikovalo priamo aj na ME 2013.

Zaninimu po úspešných majstrovstvách Európy 2011 vypršal so Slovenskou volejbalovou federáciou kontrakt, ale na základe ústnej dohody mal ešte viesť tím v novembrovej olympijskej predkvalifikácii s opciou na ďalšie obdobie. Po dohode s vedením SVF však svoju misiu na Slovensku z rodinných dôvodov ukončil. Okrem Slovenska totiž Zanini trénuje aj klub najvyššej talianskej súťaže A1 Monzu a po náročnom lete, keď na Slovensku strávil takmer štyri mesiace, potrebuje oddych.

„Grazie, Emanuele!“

„So smútkom oznamujem, že aj napriek ústnej dohode s vedením federácie po štyroch rokoch práce pri slovenskej reprezentácii končím z rodinných dôvodov. Chcem sa poďakovať všetkým spolupracovníkom, hráčom a ľuďom, ktorí boli pri tíme. Bolo pre mňa cťou pracovať spoločne s nimi na dôležitých výsledkoch, ktoré sme za štyri roky dosiahli. Družstvo spravilo veľký pokrok v technickej aj mentálnej príprave, o čom svedčia aj výsledky. Dvakrát sme vyhrali Európsku ligu, dvakrát sme sa prebojovali z kvalifikácie na majstrovstvá Európy, pričom sme na nedávnom európskom šampionáte obsadili piate miesto. Vďaka tomu sa Slovensko automaticky kvalifikovalo aj na ďalšie majstrovstvá Európy. V neposlednom rade sme sa za štyri roky dostali v rebríčku FIVB zo 48. na 27. miesto. Aj z týchto dôvodov som naozaj veľmi spokojný s prácou na Slovensku. Získal som nové skúsenosti v medzinárodných súťažiach a dosiahol som dôležité ciele a výsledky. Vždy som mal a stále mám veľmi dobrý vzťah s vedením Slovenskej volejbalovej federácie a jej prezidentom Ľuborom Halandom. Naša spolupráca sa síce momentálne končí, ale nie je vylúčené, že sa môže v budúcnosti opäť obnoviť,“ uviedol pre www.svf.sk Emanuele Zanini.

Vedenie Slovenskej volejbalovej federácie malo záujem so Zaninim spolupracovať aj v ďalšom období.

„Snažili sme sa o predĺženie kontraktu a mali sme veľký záujem na tom, aby Emanuele pokračoval pri tíme v olympijskej kvalifikácii, ako aj v ďalšom období. Aj napriek ústnej dohode sa nám to nepodarilo. Jeho rozhodnutie ukončiť spoluprácu z rodinných dôvodov však rešpektujeme. S prácou trénera Zaniniho sme boli maximálne spokojní, pod jeho vedením sme v európskom aj svetovom meradle zaznamenali evidentný pokrok. Výkonnostne sa posunuli hráči, ale cenné skúsenosti získal aj realizačný tím a ľudia z našej federácie. Po štyroch rokoch spolupráce nemôžem povedať nič iné ako ´Grazie, Emanuele!´,“ zareagoval na situáciu prezident SVF Ľubor Halanda.

Šanca o miestenky do Londýna

Slovákov už od 22. do 26. novembra čaká v Poprade predkvalifikácia o postup na OH 2012 v Londýne. Na oznámenie mena nového trénera tak vedenie SVF nemá veľa času.

„Boli sme pripravení aj na variant, že by k dohode s trénerom Zaninim nemuselo prísť. V tejto chvíli už rokujeme so Štefanom Chrtianskym, ktorý v minulosti spolupracoval s trénerom Zaninim v klube aj v reprezentácii a veľmi dobre pozná súčasný hráčsky káder. Určite má všetky predpoklady na to, aby sme kontinuálne pokračovali v nastúpenej ceste a udržali vysoko nasadenú latku našej výkonnosti,“ dodal Ľubor Halanda.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM