Webnoviny - Svet

Trénera J. Šuplera ocenili titulom Rižan roka 2010

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš BenedikovičRIGA 23. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový tréner Július Šupler, ktorý pôsobí na lavičke klubu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) Dinamo Riga, získal čestný titul Rižan roka 2010. Navrhnúť kandidáta na tento titul mohol ktorýkoľvek obyvateľ Rigy. Porota na čele s rektorom Rižskej technickej univerzity Ivarom Knetsom vyberala spomedzi 120 kandidátov, medzi ktorými nechýbali hudobníci, režiséri, architekti a ďalšie významné osobnosti, ktoré prispeli k rozvoju lotyšskej metropoly.

„Náš výber odzrkadľuje popularitu hokeja v našom meste. Väčšina Rižanov týmto športom žije. Navyše Riga dokázala, že jej občania dokážu myslieť v širokých súvislostiach a dokážu oceniť aj cudzinca žijúceho a pracujúceho v našom meste,“ skonštatoval Knets.

„Rižanom roka sa stáva človek, ktorý preslávil meno nášho mesta až za hranice Lotyšska. Myslím si, že pri výbere sme sa nepomýlili. Július Šupler dal nášmu mestu veľmi veľa. Vďaka jeho práci na poste trénera hokejového Dinama sa Riga stala známou a často sa spomínala v tých najpozitívnejších súvislostiach. Navyše, náš tím skvele účinkoval v oboch ročníkoch KHL, vždy sa prebojoval do play-off a dokázal tam zdolať aj tých najsilnejších súperov. Takže máme byť na čo hrdí,“ netajil spokojnosť s výberom ani primátor Rigy Nil Ušakov.

Šupler, ktorý patrí k štyrom trénerom pôsobiacim pri svojich tímoch od začiatku existencie KHL, je trénerom Dinama už tretiu sezónu. V minulosti už v Rige pôsobil ako kouč klubu Riga 2000.

„Je neuveriteľné, akú má hokej v Rige podporu. Fandí sa tu bez ohľadu na to, či sa vyhráva alebo prehráva. Porazeneckú atmosféru tu nenájdete. A práve to prináša lotyšskému hokeju veľký osoh. O dva tri roky sa dostane aj na medzinárodnom fóre veľmi vysoko,“ skonštatoval Rižan roka 2010 Július Šupler.

V jeho klube hrajú prím lotyšskí hráči a klub sa stáva prakticky liahňou lotyšskej reprezentácie, ktorá je vážnym súperom Slovenska. „Rád pracujem s mladými hráčmi, ktorí majú tie najvyššie ciele. Sledujem, ako sa snažia dosiahnuť slávu a uznanie. A kde ich majú získať? No predsa v reprezentačnom drese. Ja nemám v zmluve ani slovo o príprave hráčov pre lotyšskú reprezentáciu, no veľmi túžim odovzdať svoje skúsenosti mladým chlapcom, ktorí o 10 až 15 rokov prídu za mnou a povedia mi: Bolo to skvelé, že sme spolu mohli pracovať.“

Napriek veľkej pocte Šupler nespája svoju budúci život s Rigou: „Mám na Slovensku rodinu – syna, dcéru a vnukov. Bývam v Poprade, nádhernom meste na úpätí vysokých hôr. Tam som sa narodil a tam aj budem žiť. Práca sa dá nájsť všade. Uvidíme, ako to dopadne.“

Július Šupler by si mal ocenenie prevziať koncom novembra v prvom domácom zápase Dinama po sérii na ľade súperov. A hoci sa Rige po výbornom štarte do novej sezóny nedarí a aktuálne klesla až na 7. priečku Západnej konferencie, Šuplerova pozícia v klube je pevná. Veď Dinamo pod jeho vedením zvládlo podobnú krízu aj pred rokom a v play-off potom vyradilo jedného z najväčších kandidátov na titul Petrohrad.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM