Webnoviny - Svet

Trestnoprávna imunita má byť zrušená v septembri

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Trestnoprávna imunity poslancov by mala byť zrušená na 20. výročie prijatia ústavy, teda 1. septembra tohto roka.

Ako agentúru SITA informoval hovorca predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku Pavol Chovanec, „intenzívne a v duchu širokej politickej dohody,“ na tom bude pracovať tím zložený zo zástupcov všetkých parlamentných strán.

Každá zo strán by mala mať v tejto skupine po dvoch poslancoch.

Aby mohli byť ústavné zmeny účinné už od 1. septembra, je potrebné, aby o nich v prvom čítaní parlament rokoval už na svojej júnovej schôdzi. Musia byť preto predložené do prvého júna.

Návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity však už do parlamentu predložila SaS, hoci bez dohody s politickými partnermi. Predseda liberálov Richard Sulík to vysvetlil ambíciou prejsť od slov činom, keďže všetky parlamentné strany zrušenie imunity verbálne podporujú. Smer-SD takýto postup kritizoval a svoju podporu sulíkovcom neprisľúbil.

Ak by plénum návrh SaS neschválilo, zrušenie imunity by sa skomplikovalo. Po odmietnutí návrhu zákona nemožno totiž pol roka do parlamentu predložiť návrh v tej istej veci.

V minulosti sa toto pravidlo obchádzalo predkladaním modifikovaného, vecne však rovnakého znenia návrhu zákona. V minulom volebnom období však takýto postup parlamentný ústavnoprávny výbor označil za chybný.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM