Tretina zamestnancov by mala dostať koncoročné odmeny: V priemere sa jedná o stovky eur

Najlepšie odmeňovaní na konci roka sú zamestnanci vo veľkých spoločnostiach. Nadpriemerné bonusy sa týkajú najmä pracovníkov na západe Slovenska, v Košiciach a na Považí.

Ilustračný obrázok k článku Tretina zamestnancov by mala dostať koncoročné odmeny: V priemere sa jedná o stovky eur
Zdroj: TASR

Odmeny by mala podľa odhadov jednej z personálno-poradenských spoločností dostať približne tretina zamestnancov.

„V tomto prípade ide o benefity nad rámec 13. a 14. platov, ktoré sú súčasťou kolektívnych alebo pracovných zmlúv. Ak zohľadníme aj tie, finančné odmeny vyplácajú koncom roka približne dve tretiny firiem,“ priblížil podpredseda predstavenstva personálno-poradenskej spoločnosti Luboš Sirota s tým, že na koncoročné odmeny by mal vyplývať nedostatok pracovníkov na trhu, tlak na zvyšovanie platov aj pokračujúci ekonomický rast.

Výšku bonusov väčšina spoločností odvíja od priemerného mesačného zárobku. Platy v tomto roku rástli približne 4-% tempom, vyššie by teda mali byť aj odmeny. V priemere by sa mala ich výška vyšplhať na vyše 900 eur. „Na prvý pohľad ide o vysokú sumu. Je však daná tým, že odmeny na konci roka dostávajú skôr lepšie platení ľudia,“ konštatoval Sirota a doplnil, že najčastejšie dostanú k platu 30 až 80 % navyše.

Štedrejšie bývajú veľké spoločnosti pôsobiace v odvetviach s vyššou tvorbou pridanej hodnoty. Podľa personálno-poradenskej spoločnosti ide predovšetkým o firmy z oblasti IT, telekomunikácií, finančných služieb a energetiky, čoraz viac aj z priemyselnej výroby. Naopak, najmenej časté sú odmeny v agrosektore a v stravovacích službách.

Z pohľadu regiónov bývajú nadpriemerne odmeňovaní najmä na západe Slovenska, v Košiciach a na priemyselne silnom Považí.

Najslabšie sú na tom južné okresy Banskobystrického kraja a východné okresy Prešovského kraja.

Okrem koncoročných bonusov však zvyknú zamestnanci dostávať mix benefitov počas celého roka. „Takýto prístup má pozitívny vplyv na lojalitu pracovníkov, atmosféru v tíme, ako aj schopnosť ľudí identifikovať sa so spoločnosťou, v ktorej pracujú,“ vysvetlil Sirota, pričom rozsah benefitov sa na Slovensku kontinuálne zvyšuje. „Meniaca sa situácia na trhu práce a komplexnejší prístup k firemnej kultúre si takýto vývoj vyžaduje. Sme presvedčení, že tento trend bude aktuálny aj v budúcom roku,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR