Regióny

Trnava bude mať novú atrakciu: Pri hradbách postavia OSEMMETROVÚ repliku katapultu

Trnava dostane od septembrového jarmočného víkendu novú turistickú atrakciu – za hradbami na Hlbokej ulici postavia osem metrov dlhú a päť metrov širokú repliku stredovekého obliehacieho zariadenia.

Ilustračný obrázok k článku Trnava bude mať novú atrakciu: Pri hradbách postavia OSEMMETROVÚ repliku katapultu
Zdroj: Agentúra Hector , TASR/Lukáš Grinaj

Projekt realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism, grantovými prostriedkami vo výške 45-tisíc eur ho podporil Trnavský samosprávny kraj. Informoval o tom zastupujúci riaditeľ OOCR Alexander Prostinák.

„Týmto projektom chceme zviditeľniť hradby mesta Trnavy, ktoré patria medzi najzachovalejší fortifikačný systém v Európe. Sme vo fáze prípravy a následnej inštalácie zariadenia nazývaného trebuchet, ktorý v stredoveku slúžil ako vrhač kameňov a využíval protizávažie. Predlohou na tvorbu bol zákres tohto druhu katapultu z knihy Bellifortis, zostavenej Konrádom Kyeserom von Eichstadt približne v roku 1405,“ uviedol Prostinák.

Čo najvernejšie

Na základe remeselno-historického výskumu bol najskôr zhotovený nákres trebuchetu, zariadenie zhotovuje trnavská Agentúra Hector, ktorá tiež spolupracuje s mestom na historických podujatiach, akým je napríklad Stredovek pod hradbami.

„Z ohľadu na bezpečnosť zariadenie nebude plne funkčné, avšak našou snahou je, aby bolo dobovo čo najvernejšie. Inštalovať ho v centre Trnavy začneme už začiatkom septembra,“ dodal.

Prečítajte si tiež

Slávnostné odhalenie

Katapult bude umiestnený na zelenej ploche na Hlbokej ulici v blízkosti severovýchodnej veže mestských hradieb. Jeho slávnostné odhalenie bude v sobotu 10. septembra o 15.30 h.

Trebuchet je druh obliehacieho stroja alebo aj vrhač kameňov. Býval schopný rozbiť hradné múry a vrhať strely dostatočne vysoko a ďaleko. Prakom sa dali vrhať strely značnej veľkosti, občas sa ako strely používali mŕtve kone či kravy, alebo dokonca mŕtvoly, ktoré sa strieľali do hradov a miest, aby rozniesli rôzne choroby.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM