Webnoviny - Svet

TRNKA: Generálna prokuratúra nestojí a nepadá na mne

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorému vyprší funkčné obdobie 2. februára, neodchádza z postu nahnevaný, nespokojný alebo smutný. „Na Trnkovi prokuratúra nestojí ani nepadá,“ povedal pre agentúru SITA. Po jeho odchode z funkcie povedie túto inštitúciu do zvolenia nového generálneho prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý. Podľa Trnku táto zmena nijako neovplyvní fungovanie prokuratúry, ani tým neutrpí, pretože tam fungujú zabehané vnútorné procesy. Skutočnosť, že prokuratúra istý čas nebude mať šéfa, Trnka nekomentuje. „Toto nie je problém generálnej prokuratúry, ale poslancov parlamentu, že generálneho prokurátora nezvolili,“ dodal. Zároveň potvrdil, že ak ho niektorý z poslancov v ďalšej voľbe navrhne, tak bude s kandidatúrou súhlasiť. „Určite áno,“ vyhlásil Trnka.

Trnka sa stal generálnym prokurátorom v roku 2004

Dobroslava Trnku, ktorý bol v minulosti hlavným vojenským prokurátorom, zvolili poslanci za generálneho prokurátora 12. decembra 2003, prezident ho vymenoval 26. januára 2004. Trnka v tajnej voľbe získal 84 hlasov poslancov, jeho protikandidát – vtedajší riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát dostal 58 hlasov poslancov. Trnka odvolal dvoch krajských prokurátorov cez telefón Krátko pred koncom svojho funkčného obdobia Trnka odvolal z funkcie prešovského krajského prokurátora Jána Tyrpáka a nitrianskeho Jozefa Mamráka. Podľa denníka Sme o odvolaní nerokovala Rada prokurátorov, Trnka o odvolaní len telefonicky hovoril s predsedom rady prokurátorov Ľudovítom Kopernickým. „Toto nie je rozhodnutie na poslednú chvíľu,“ vyhlásil Trnka.

Trnka na generálnej prokuratúre zostane Mal by robiť prokurátora v oblasti trestného práva. O podrobnostiach sa však s Tichým ešte nerozprávali, stane sa tak až po Trnkovom odchode z funkcie. Odhaduje, že na vyprázdnenie stola a skríň bude potrebovať dva dni a potom sa začne naplno venovať svojim novým prípadom. Žiadnu dlhšiu pauzu neplánuje. „Nie som dovolenkový typ, necítim sa unavený,“ konštatoval.

Nového prokurátora poslanci nezvolili ani na štvrtý pokus Poslanci v novembri a decembri minulého roka štyrikrát neúspešne volili generálneho prokurátora na nové sedemročné funkčné obdobie. Koalícia sa najprv nevedela dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Strana SDKÚ-DS presadzovala Jána Hrivnáka, SaS, KDH a Most-Híd Evu Mišíkovú. Poslanec Mojmír Mamojka (Smer-SD), ako aj Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) navrhli končiaceho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. V dvoch kolách prvej voľby nikto nezískal dostatok hlasov na zvolenie. V ďalšej voľbe už mala koalícia spoločného kandidáta Jozefa Čentéša, ale pri treťom tajnom hlasovaní niektorí koaliční poslanci hlasovali za Dobroslava Trnku a ten získal o jeden hlas viac ako koaličný nominant, čo však na zvolenie nestačilo. Posledné hlasovanie koaliční poslanci na základe dohody zmarili, keďže koalícia už chce voliť generálneho prokurátora verejne. Jej kandidátom by mal byť opäť Čentéš. Koalícia preto pripravila návrh novely rokovacieho poriadku a predložila ju do parlamentu, ktorý sa ňou bude zaoberať na februárovej schôdzi. Nové verejné hlasovanie generálneho prokurátora sa očakáva v apríli alebo máji. Opozícia verejné voľby odmieta, Smer-SD požiadal o mimoriadnu schôdzu. Predseda parlamentu Richard Sulík ju zvolal na 2. februára. Poslanci budú rokovať o návrhu uznesenia, ktorým Smer-SD žiada Sulíka, aby vyhlásil novú voľbu generálneho prokurátora.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM