Webnoviny - Svet

Trnka sa k podaniu poslancov vo veci emisií nebude vyjadrovať

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nekomentuje dnešné podanie poslancov Národnej rady za SDKÚ-DS vo veci zrušenia zmluvy, na základe ktorej SR predala americkej firme Interblue Group 50 ton voľných emisných jednotiek. „Nebudeme poskytovať k tejto veci žiadne stanovisko,“ vyhlásila pre agentúru SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková.

Poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo dnes dopoludnia odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji 50 miliónov ton voľných emisných jednotiek medzi Slovenskou republikou a americkou firmou Interblue Group. „Keďže sme si naplno uvedomili, že štátna inštitúcia – Ministerstvo životného prostredia SR nevyužíva všetky právne možnosti, ktoré sú k dispozícii, ako poslanci Národnej rady sme sa tak rozhodli urobiť my,“ povedal parlamentný poslanec a predseda SDKÚ-DS Dzurinda. Podľa lídra SDKÚ-DS prijal generálny prokurátor podanie ako podnet.

„My sme podali podnet. Je teraz na prokurátorovi, či na základe tohto podania do žaloby pôjde, alebo nie,“ povedala Žitňanská. Ako informovala, podnet poslanci zdôvodnili právnymi argumentmi, lebo vo veci vidia porušenie niektorých zákonov. „Ministri nekonali vo verejnom záujme, čím sa zaviazali vo svojom sľube a k čomu ich zaväzuje aj zákon o predchádzaní konfliktu záujmov. My vidíme porušenia zákona o správe majetku štátu a zákona o rozpočtových pravidlách, ktoré hovoria o tom, že štátne orgány sú povinné hospodárne nakladať s majetkom SR,“ vysvetlila Žitňanská. Poslanci využili možnosť slovenského právneho poriadku, že žalobu vo verejnom záujme za štát môže podať prokuratúra. „Preto sme podali podnet a teraz je na prokurátorovi, či žalobu podá, alebo nie,“ dodala poslankyňa.

Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré je v súčasnosti pod vedením vicepremiéra Dušana Čaploviča, doteraz zrušilo len časť zmluvy s firmou Interblue Group, ktorá sa týka opcií. Podľa Žitňanskej však ide len o zrušenie práva, ktoré by bolo možné uplatniť v budúcnosti. „Ale ešte stále po predaji 15 mil. ton emisií je natvrdo zakontrahovaných 35 mil. ton emisií, a myslím si, že tomuto obchodu treba zabrániť aj zrušením zmluvy,“ dodala.

Súvisiace články

SDKÚ-DS podala podnet na GP SR vo veci predaja emisií

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM