Webnoviny - Svet

TRNKA: So Spišiakom som nemal žiadny konflikt

WEBNOVINY.SK

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav TrnkaFoto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka vyhlásil, že nemal žiadny konflikt ani názorovú nezhodu s policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom. Uviedol to vo svojej reakcii na Spišiakov rozhovor pre časopis .týždeň, v ktorom spomenul, že podsvetie si vymyslelo konštrukciu, že zobral úplatok, čo sa ukázalo ako podvrh a keď chcel vyšetrovateľ trestne stíhať ľudí z podsvetia, ktorí Spišiaka údajne krivo obvinili z korupcie, zabránil mu v tom generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Ten vo svojom stanovisku vyslovuje poľutovanie nad tým, že sa JUDr. Spišiak nechal zatiahnuť redaktormi týždenníka Týždeň do politického zápasu o prokuratúru a vyslovuje počudovanie nad tým, že policajt v postavení policajného prezidenta takýmto spôsobom kritizuje orgán, ktorý vykonáva dozor nad prácou jeho podriadených. JUDr. Trnka chce veriť, že tieto vyjadrenia boli JUDr. Spišiakovi vložené do úst sugestívnymi otázkami redaktora týždenníka Týždeň, uvádza sa v Trnkovom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Trnka urobil podrobný opis postupu v spomínanom prípade obvineného Andreja R. a Františka Z. Trestné stíhanie vo veci sa začalo na základe Spišiakovho trestného oznámenia z 10. mája 2005, pričom vyšetrovateľ Policajného zboru SR toho istého dňa vydal uznesenie o začatí trestného stíhania pre trestný čin vydierania a krivého obvinenia. Pre tieto trestné činy 22. augusta 2006 obvinili Františka Z. a Andreja R. Súbežne bežalo vyšetrovanie na základe oznámenia Františka Z. na Spišiaka pre trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Toto trestné stíhanie bolo zastavené.

Podľa Trnkovho vysvetľujúceho stanoviska vzhľadom na to, že 15. novembra 2006 družka Andreja R. nahlásila na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Dunajskej Strede nezvestnosť svojho druha, vyšetrovateľ Policajného zboru 22. januára 2007 vylúčil jeho prípad na samostatné konanie. Potom 20. februára 2007 vyšetrovateľ Policajného zboru ukončil vyšetrovanie v trestnej veci Františka Z. a spis predložil s návrhom na podanie obžaloby na Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý prípad dozoroval. Vzhľadom na to, že bez prítomnosti v tom čase už svedka Andreja R. (keďže bol vylúčený na samostatné konanie) nebolo možné podať obžalobu, vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry 10. mája 2007 uznesenie o prerušení trestného stíhania Františka Z.. „Pretože pre neprítomnosť svedka Andreja R. nebolo možné vec náležite objasniť.“ Tak isto vyšetrovateľ Policajného zboru prerušil 23. marca 2007 trestnú vec obvineného Andreja R.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav TrnkaFoto: SITA/Jozef JakubčoPodľa Trnku zo správy vyšetrovateľky Policajného zboru SR z 24. mája 2011 vyplýva, že polícii sa doposiaľ nepodarilo vypátrať pobyt obvineného Andreja R. a doposiaľ nikto nepodal návrh na vyhlásenie Andreja R. za mŕtveho. „Zo spisového materiálu a dozorových denníkov vyplýva, že bývalý generálny prokurátor JUDr. Trnka žiadnym spôsobom do vyšetrovania obidvoch trestných vecí, jednak vedenej na Vojenskej prokuratúre Bratislava a jednak vedenej na Úrade špeciálnej prokuratúry, žiadnym spôsobom nezasiahol a nikomu nezakazoval konať, práve naopak, vzhľadom na závažnosť obvinenia policajného prezidenta prikázal vykonať dozor Úradu špeciálnej prokuratúry. Spis nebol ani raz na kontrole na Generálnej prokuratúre SR u JUDr. Trnku,“ uvádza sa v stanovisku bývalého generálneho prokurátora.

Spišiak pre časopis .týždeň uviedol, že podsvetie si vymyslelo konštrukciu, že zobral úplatok 300-tisíc korún. Prípadom sa zaoberala aj polícia, ktorá potvrdila, že ide o podvrh. Keď chcel však vyšetrovateľ trestne stíhať ľudí z podsvetia, ktorí Spišiaka krivo obvinili z korupcie, zabránil mu v tom generálny prokurátor Dobroslav Trnka. “Dozorujúcej prokurátorke zobral spis a zakázal jej konať,” tvrdí policajný prezident. Spišiak odvtedy nedôveruje generálnej prokuratúre pod vedením Trnku. “Ak nie je prokuratúra schopná rýchlo a spravodlivo konať v prípade policajného viceprezidenta, ktorý bol evidentne krivo obvinený podsvetím, ako jej možno veriť, že bude rýchlo a spravodlivo rozhodovať v iných kauzách,” pýta sa policajný prezident. Spišiak súhlasí, že verejná voľba generálneho prokurátora je zápasom o charakter štátu. “V trestnom konaní závisí od generálneho prokurátora všetko,” dodal policajný prezident.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM