Webnoviny - Svet

Tržby maloobchodníkov sa v júni vrátili k rastu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Juraj Roščák BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Tržby maloobchodníkov sa v júni opäť vrátili k medziročnému rastu. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v šiestom mesiaci medziročne stúpli o 1 % na 1,471 mld. eur, čo bol najvyšší medziročný prírastok maloobchodných tržieb od konca roka 2008. Ešte v máji boli pritom tržby maloobchodníkov medziročne nižšie o 3,1 %. Vo veľkoobchode sa medziročný rast udržal už piaty mesiac v poradí, keď v júni tržby veľkoobchodníkov stúpli o 3,1 % na 1,972 mld. eur.

Vývoj v maloobchodne ovplyvnil hlavne rast tržieb v nešpecializo­vaných predajniach o 6,7 %, v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 3,2 % a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 1,1 %. Najvýraznejší pokles tržieb bol v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 12,7 %, so zariadeniami pre informatiku a komunikácie o 7,6 % a s tovarom pre kultúru a rekreáciu o 6,4 %. Celkovo za prvý polrok tohto roka sa tržby v maloobchode znížili oproti prvému polroku vlaňajška o 2,1 % na 8,103 mld. eur.

V rámci veľkoobchodu vzrástli tržby v obchode s poľnohospodár­skymi surovinami a živými zvieratami o 24,3 %, so zariadeniami pre informatiku a komunikácie o 21,2 %, v ostatnom špecializovanom veľkoobchode o 18,9 %, so strojmi a zariadeniami o 14,1 %. Medziročne boli vyššie aj tržby vo veľkoobchode s tovarom pre domácnosť o 5,9 % a v nešpecializovanom veľkoobchode o 1,3 %. Naopak, tržby sa znížili v sprostredkovaní veľkoobchodu o 21,5 % a vo veľkoobchode s potravinami, nápojmi a tabakom o 2,6 %. Za prvých šesť mesiacov roka pritom tržby vo veľkoobchodne medziročne stúpli o 3,4 % na 11,334 mld. eur.

V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa tržby znížili o 12,7 % na 339 mil. eur vplyvom poklesu vo všetkých základných činnostiach. Klesli v predaji motorových vozidiel o 7,2 %, oprave a údržbe motorových vozidiel o 2,8 %, v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel o 2,6 %. V ubytovaní sa realizovali tržby za 25,9 mil. eur pri medziročnom poklese o 3,6 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa tržby znížili o 10,9 % na 62,3 mil. eur.

V medzimesačnom porovnaní z jednotlivých činností vnútorného obchodu vzrástli tržby za vlastné výkony a tovar v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 8,1 %, maloobchode o 2,1 % a v ubytovaní o 0,8 %. Klesli tržby vo veľkoobchode o 1,1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,3 %.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM