Zo Slovenska

Tu sú definitívne SUMY minimálnej mzdy a 13. dôchodku: Zákony už odobrila prezidentka

Prezidentka vníma nespokojnosť odborov s procesom prerokovania výšky minimálnej mzdy v tripartite.

Ilustračný obrázok k článku Tu sú definitívne SUMY minimálnej mzdy a 13. dôchodku: Zákony už odobrila prezidentka
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok odobrila zákon o 13. dôchodku a zákon o minimálnej mzde. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Pri 13. dôchodku, ktorý zaviedla ešte bývalá vláda, sa tak uskutočnia zmeny. Po novom bude 13. dôchodok štátnou sociálnou dávkou a maximálna suma bude 300 eur.

Dôchodcovia v minulosti dostávali vianočný príspevok koncom roka, bývalá vláda však schválila 13. dôchodok, ktorý ho mal už v tomto roku nahradiť. Výška 13. dôchodku mala byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.

13. dôchodky

Ministerstvo práce však pripravilo novelu zákona o 13. dôchodku. Po novom senior s dôchodkom do 214,83 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur.

Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura.

„Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa určuje podľa vzorca. So stúpajúcou výškou dôchodku, respektíve úhrnu súm dôchodkov, sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur,“ konštatuje rezort práce.

Nárok na 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.

Minimálna mzda

Budúcoročná minimálna mzda tak bude na úrovni 623 eur. Ešte predtým prezidentka rokovala so zástupcami Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, aby si vypočula ich výhrady k novele zákona. Prezidentka vníma nespokojnosť odborov s procesom prerokovania výšky minimálnej mzdy v tripartite.

„Nemám radosť z toho, že sociálny dialóg neprebehol konsenzuálnym spôsobom. Taktiež považujem za nesprávne, že medzirezortným pripomienkovým konaním prechádzal v tomto prípade iný návrh, ako sa nakoniec vláda rozhodla predložiť do parlamentu,“ vyjadrila sa prezidentka s tým, že na potrebu sociálneho dialógu a správnosť legislatívneho procesu telefonicky upozornila aj ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina).

„Zároveň som ho informovala, že keďže mi neprislúcha pozícia sudcu v spore medzi odbormi a ministerstvom, a zákon ani proces jeho prijímania nie je v rozpore s ústavou, rozhodla som sa zákon o minimálnej mzde podpísať,“ dodala prezidentka.

Minimálna mzda v budúcom roku dosiahne 623 eur v hrubom a bude vo výške 57 % priemernej mzdy v minulom roku. Zvýši sa z tohtoročných 580 eur.

Šesť úrovni minimálky

Po novom sa zmení aj systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu.

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy. Finálny návrh sa zrodil až na rokovaní tripartity.

Po novom sa upraví zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnanca má byť 3,58 eura.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM