Webnoviny - Svet

Tucet obcí a Levoču čakajú komunálne voľby, výber je neľahký

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 26. marca (WEBNOVINY) – BRATISLAVA 27. marca (SITA) – Spolu 12 obcí a jedno mesto – Levoču, čakajú v sobotu nové obecné voľby.

Starostu mali voliť v ôsmich obciach, v jednej z nich – v obci Harakovce v okrese Levoča sa však pre opätovný nezáujem o kandidatúru konať nebudú. Zvyšných sedem starostov budú voliť v obciach: Hradište pod Vrátnom (okres Senica), Svätý Kríž (okr. Liptovský Mikuláš), Kotmanová (okr. Lučenec), Ratková (okr. Revúca), Beloveža (okr. Bardejov), Oľšinkov (okr. Medzilaborce) a tiež v obci Šoltýska v okrese Poltár, kde obyvatelia budú voliť aj poslancov obecného zastupiteľstva.

Po jednom poslancovi by v sobotných nových obecných voľbách mali zvoliť obyvatelia piatich obcí – Timoradza (okr. Bánovce nad Bebravou), Vavrišovo a Vlachy z okresu Liptovský Mikuláš, Soľník (okr. Stropkov) a Krajná Porúbka (okr. Svidník). V Levoči sa opakovane pokúsia zvoliť primátora. Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil na sobotu 31. marca predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné alebo zruší výsledok volieb.

Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorý nie je náhradník, a tiež po uvoľnení funkcie starostu či primátora, napríklad odstúpením alebo po úmrtí.

Až do zvolenia nových starostov by ich pozíciu mali zastávať predchádzajúci starostovia. Ak predchádzajúci starosta viesť obec z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce, preberie vedenie obce zástupca starostu. Zástupca starostu alebo predchádzajúci starosta plnia úlohy starostu až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub.

Voliť sa bude aj v Banskobystrickom kraji Občania budú voliť starostu v obciach Ratková, Kotmanová a Šoltýske. Vo všetkých je dôvodom nových volieb to, že predchádzajúci starostovia, zvolení v riadnych komunálnych voľbách koncom roka 2010, sami zo svojej funkcie vlani odstúpili.

V Ratkovej v okrese Revúca bude mať zhruba 410 oprávnených voličov na výber z troch kandidátov na starostu, a to kandidátku Smeru-SD Ľudmilu Bukovicsovú, kandidáta SNS Milana Hirka a nezávislého kandidáta Romana Chicha. Predchádzajúci starosta Milan Sakla sa funkcie vzdal v auguste.

V Kotmanovej v okrese Lučenec sa o post starostky uchádzajú dve nezávislé kandidátky – Andrea Mišíková a Mária Oravcová. Ktorá z nich obec povedie, má možnosť v sobotu rozhodnúť vyše 260 oprávnených voličov. Bez starostu sú Kotmanovčania od začiatku augusta, predchádzajúci starosta Ľubomír Božik odstúpil k 31. júlu.

O zvolenie za starostu Šoltýsky v okrese Poltár sa uchádzajú dvaja stranícki kandidáti, a to Marián Habovčík za Smer-SD a Milan Vrábeľ za Ľudovú stranu-HZDS. V tejto obci si necelých 120 oprávnených voličov bude voliť aj celé päťčlenné obecné zastupiteľstvo, keďže spolu s bývalou starostkou Slávkou Škvareniakovou pre vzájomné nezhody abdikovali k 30. novembru aj všetci poslanci a obec odvtedy vedie poverená pracovníčka obecného úradu.

Výsledok voľby nových poslancov je s veľkou pravdepodobnosťou už vopred známy, pretože o hlasy spoluobčanov sa uchádza práve päť kandidátov, na zvolenie im tak stačí jediný hlas vrátane ich vlastného.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM