Webnoviny - Svet

Turiec začína kulminovať, zatiaľ je v koryte

WEBNOVINY.SK

Jordán (jeden z prítokov rieky Turiec), ktorého hladina kulminovala dnes skoro ráno. Foto: SITA/Michal Miartuš MARTIN 17. augusta (WEBNOVINY) – Rieka Turiec v smere od Príboviec do Martina začína kulminovať, hladina vody sa zdvihla až o pol metra, no zatiaľ sa z koryta nevylieva. Potok Jordán, ktorý ústí do rieky Turiec pred mestom Vrútky, už klesol, zaplavenie mestskej časti Priekopa pravdepodobne nehrozí.

„Teraz je najhoršia situácia na rieke Turiec, pretože sme čakali, že bude kulminovať ráno o tretej, o štvrtej, začína kulminovať až teraz, hlavne v úseku od Príboviec v smere do Martina, tam sa zdvihol až o pol metra. Zatiaľ ale je Turiec v koryte, takže nie je vyhlásený ešte ani druhý stupeň povodňovej aktivity, ale sledujeme to. Na ostatných tokoch sa stav ustálil, pretože prevažná väčšina postihnutých obcí sú situované tak, že sú vyspádované smerom dolu. Prívalová voda, ktorá tam prišla, urobila škody, nárazom zaplavila cesty a rodinné domy, ale v tých pásmach sa už nezdržiava. Teraz ešte je vyliaty potok Jordán v meste Martin, časť na sídlisku Sever a v dolnej časti okolo Kauflandu a čerpacej stanice Shell. Ostatné toky by mali byť ustálené,“ povedal pre agentúru SITA vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia martinského obvodného úradu Miroslav Kovalčík.

V Henclovej a Kluknave po pondelňajšej búrke s víchricou vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako uviedla tajomníčka okresnej povodňovej komisie v Spišskej Novej Vsi Emília Javorská, tretí stupeň starostovia zatiaľ nedovolali.

„V Henclovej prietrž mračien sprevádzaná silným vetrom spôsobila lokálnu povodeň a veterná smršť vyvrátila stĺp elektrického vedenia. Obec je bez elektriny, na obnove dodávky sa dnes pracuje,“ informovala ráno agentúru SITA Emília Javorská. Doložila, že tretí stupeň od noci trvá aj v obci Kluknava, kde sa vylial miestny Dolinský potok a dnes odstraňujú nánosy z koryta potoka. Príval vody bol rýchly, ale neohrozil ľudské príbytky. Doplnila, že druhý stupeň povodňovej aktivity je v Smolníku a Smolníckej Hute.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM