Ilustračný obrázok k článku Turisti si užívajú Taliansko: Pri nákupoch a v reštaurácii vás ale môžu požiadať o ČÍSLO
Zdroj: TASR

Turisti si užívajú Taliansko: Pri nákupoch a v reštaurácii vás ale môžu požiadať o ČÍSLO

Keď si v Taliansku pýtajú číslo slovenskej turistiky, nemusí to hneď znamenať, že ju balia. Je to jedno z prekvapení cestovania v čase korony.

Veronika Ondo-Cholewová Cestovanie
Veronika Ondo-Cholewová Cestovanie

Turisti si užívajú Taliansko: Pri nákupoch a v reštaurácii vás ale môžu požiadať o ČÍSLO

Keď si v Taliansku pýtajú číslo slovenskej turistiky, nemusí to hneď znamenať, že ju balia. Je to jedno z prekvapení cestovania v čase korony.

Ilustračný obrázok k článku Turisti si užívajú Taliansko: Pri nákupoch a v reštaurácii vás ale môžu požiadať o ČÍSLO
Zdroj: TASR

Taliansko si už užívajú zahraniční turisti. Cestujúci sa z krajín kategórie štátov C, kam patrí aj Slovensko, preukazujú negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín od odberu.

Ako zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej stránke, výnimku z preukázania testu majú deti do dvoch rokov.

Registrácia pred vstupom

Každý cestujúci musí pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF). Dieťa môže byť zaregistrované spolu so sprevádzajúcou dospelou osobou. Vo formulári sa uvádzajú základné informácie o plánovanej ceste, telefonický kontakt a miesto pobytu v Taliansku. Formulár treba vyplniť pred odletom, nakoľko sa uvádza číslo sedadla v lietadle, avšak je možné ho upresniť aj neskôr. Návod na vyplnenie formuláru nájdete na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva v anglickom jazyku.

„Po vyhodnotení formuláru dostane cestujúci na e-mail dPLF v PDF formáte a individuálny QR kód, ktorým je potrebné preukázať sa pri vstupe do dopravného prostriedku (tento môže byť priamo z mobilu alebo v tlačenej forme). Vo výnimočných prípadoch je možné sa preukazovať aj naďalej čestným vyhlásením (autodichiara­zione),“ zverejnilo ministerstvo.

Nezabudnite, že pri vstupe máte povinnosť vyplniť čestné vyhlásenie (autodichiarazione) za každú fyzickú osobu. Po príchode ďalej platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria do google zadajte „ASL dipartimento prevenzione a miesto pobytu“) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu.

Zo zahraničia

Opatrenia v krajine

Talianska vláda schválila dekrét pre uvoľňovanie opatrení do 31. júla 2021. Krajina je farebne rozdelená na zóny, na ktoré sa vzťahujú rozdielne obmedzenia. Presun je povolený len medzi regiónmi, ktoré sú v žltej zóne. Presun z oranžovej a červenej zóny je možný len s certifikátom tzv. zeleným pasom (vrátane cudzincov).

„Zelený pas umožňuje presun medzi regiónmi rôznych farieb a rizík. Dotýka sa osôb, ktoré boli zaočkované (obidve dávky, ale len vakcínou uznanou v EÚ) alebo prekonali a vyliečili sa z COVID-19 (platnosť potvrdenia je 6 mesiacov), resp. osoby, ktoré sa preukážu antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín,“ informuje rezort ministerstva s tým, že potvrdenia môžu byť písomné alebo elektronické. Potvrdenie o očkovaní vydá zariadenie, ktoré očkovanie vykonalo, potvrdenie o prekonaní a vyliečení z COVID-19 vydá nemocnica alebo ošetrujúci lekár, potvrdenie o teste vydá zariadenie, kde osoba test absolvovala.

Celé územie Talianska:

 • na celom území Talianska platí zákaz vychádzania od 23.00 do 5.00 hod, od 7. júna bude tento zákaz posunutý od 24.00 do 5.00 hod., od 21. júna bude úplné zrušenie nočného zákazu vychádzania. Výnimky zo zákazu vychádzania sú povolené z preukázateľných dôvodov (práca, štúdium, zdravie a prípady núdze), ktoré je potrebné preukázať čestným prehlásením;
 • núdzový stav bol predĺžený do 31. júla 2021;
 • presun je povolený len medzi regiónmi, ktoré sú v žltej zóne, medzi regiónmi v oranžovej a červenej zóne je potrebné preukázať sa tzv. zeleným pasom;
 • povinnosť všade nosiť rúška a dodržiavanie odstupov;
 • stravovanie v hoteloch bez obmedzení, ale len pre hotelových hostí

Reštaurácie a obchody

V Taliansku aj naďalej platí núdzový stav predĺžený do 31. júla 2021. Platí povinnosť dodržiavať sociálnu vzdialenosť od iných osôb minimálne jeden meter, nosiť rúško všade, aj na otvorených verejných priestranstvách, pri nedodržaní hrozí pokuta od 400–1000 eur.

V reštauráciách a obchodoch je zákazník povinný na požiadanie poskytnúť svoje osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo).

Predstavte si, že za nedodržanie opatrení v súvislosti s COVID-19, resp. nesplnenie uložených povinností, (aj za tzv. baci e abbracci, t. j. bozky a objatia v Taliansku populárne) možno uložiť pokutu od 400–1000 eur. Podniku (právnickej osobe) možno vydať zákaz činnosti od 5 do 30 dní a uložiť pokutu až v dvojnásobnej výške. Pokuta sa platí na mieste v hotovosti.

Korona cestovanie

Opatrenia pre regionálne pásma

Biela zóna

Platí pre regióny: ani jeden región

Najmiernejší režim, pravidlá budú upravené špeciálnymi protokolmi. Povinnosť nosiť rúška a dodržiavanie odstupov, ale inak voľný režim.

Žltá zóna

Platí pre regióny: všetky regióny

 • mierne rizikové pásmo, v ktorom platia vyššie uvedené nariadenia, ktoré sú platné pre celé územie Talianska;
 • otvorené múzeá, kiná, divadlá, koncertné sály, kluby a výstavy (počíta sa s obmedzením kapacity, cez víkend sa vyžaduje rezervácia);
 • povolené návštevy príbuzných a priateľov v rámci regiónu max jedenkrát za deň, najviac štyri osoby (detí nie sú započítané);
 • otvorené obchody, nákupné centrá otvorené aj počas víkendu;
 • otvorené reštaurácie a bary aj večer s konzumáciou v exteriéri, max 4 osoby pri stole (s výnimkou členov jednej domácnosti),
 • otvorené vonkajšie bazény;
 • v exteriéri povolené skupinové a kontaktné športy (bez použitia šatní).

Oranžová zóna

Pásmo so stredne vysokou kritickosťou. Platí pre regióny: ani jeden región

 • raz za deň možný presun do inej domácnosti max 4 osoby v rámci bydliska;
 • otvorené obchody
 • povolený individuálny šport v exteriéry v rámci bydliska;
 • zatvorené bary a reštaurácie, činnosť stravovacích služieb pozastavená, s výnimkou závodných jedální a prevádzok spoločného stravovania s donáškou domov.

Červená zóna

Platí pre regióny: ani jeden región

 • platí lockdown, zákaz akéhokoľvek presunu do a z regiónu, ale aj na území samotnom, s výnimkou nevyhnutných a naliehavých prípadov (zamestnanie, škola, zdravotné a iné dôvody);
 • návšteva cudzie bytu je povolená len v nevyhnutných a naliehavých dôvodoch (pracovné a zdravotné dôvody, iná nevyhnutnosť);
 • zatvorené bary, kaviarne, reštaurácie, zmrzlinárne, cukrárne, s výnimkou stravovacích prevádzok s donáškou domov a s okienkovým výdajom, avšak je prísny zákaz konzumácie na mieste alebo v blízkosti prevádzok;
 • zatvorené nepotravinové trhy;
 • pozastavené kolektívne športové aktivity vrátane tých, ktoré sa vykonávajú na otvorených športoviskách;
 • povolené vykonávať individuálnu športovú aktivitu v blízkosti domova, rešpektujúc vzdialenosť najmenej jedného metra od inej osoby a to s rúškom;
 • športové aktivity sú povolené výhradne vonku a individuálne;
 • všetky podujatia a súťaže organizované orgánmi na podporu športu sú pozastavené;

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín