Webnoviny - Svet

Turistov v horách ubudlo, napočítali ich o polovicu menej

WEBNOVINY.SK

POPRAD 14. augusta (WEBNOVINY) – Dážď, sneh a chladné počasie sprevádzali spočítavanie turistov vo vysokohorskom prostredí, ktoré uplynulú sobotu robili pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku a Správy TANAP-u.

Splnená predpoveď počasia bola hlavnou príčinou, prečo bolo v sobotu vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku turistov menej, ako po iné roky. Počet turistov v prírodnom prostredí Tatier len tesne presiahol 8 000.

Podľa Mariána Šturcela zo Štátnych lesov TANAP-u v minulosti zaznamenali už aj nižšiu návštevnosť, tie však vždy súvisela s nepriaznivým počasím ako tento rok.

Tradične najviac, až 1 432 turistov, sa vyviezlo pozemnou lanovkou na Hrebienok. Pešo po zelenej značke zo Starého Smokovca na Hrebienok vyšlo takmer 600 turistov. K Rainerovej chate pokračovalo viac ako 900 turistov, k Zamkovského chate 554 turistov a od Bílikovej chaty popri vodopádoch Studeného potoka prešlo 725 turistov.

Tradične najnavštevovanejším vrcholom boli aj tento rok Rysy, kde v sobotu vyšlo 262 turistov. Od Morského oka z poľskej strany Tatier 66 turistov a z Popradského plesa 196. Vrchol Kriváňa úspešne zdolalo iba 52 turistov. Tesno nebolo ani v kabínkach visutej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ktorou sa pod Lomnický štít vyviezlo len niečo viac ako 800 turistov. Medzi národnosťami prevládali Slováci, Poliaci a Česi. Na túrach v Tatrách boli aj Nemci, Angličania, Francúzi, Rusi, Holanďania, Litovčania, Rumuni a Izraelčania.

Do Pieninského národného parku prišlo v chladnú sobotu 2 225 turistov. Prielomom Dunajca prešlo od 5:00 do 19:00 viac ako 600 turistov. Približne 400 z nich pešo, ostatní na bicykli. Plťou po Dunajci sa z Červeného Kláštora zviezlo 1 618 turistov. Medzi turistami na turistickom chodníku, ako aj na vode, prevládali Poliaci. Nechýbali ani Slováci, Česi a Nemci.

Spočítanie turistov v Tatranskom národnom parku sa organizuje od roku 1972. V minulom roku v TANAP-e napočítali počas druhej augustovej soboty 16 939 turistov. Vlani však bolo oveľa priaznivejšie počasie. Najviac turistov bolo na Hrebienku, vyše 3 100 turistov, Skalnatom plese približne 2 800 turistov a v ústí Malej a Veľkej Studenej doliny takmer 3 000 turistov.

Medzi oslovenými turistami prevládali Slováci, Česi a Poliaci. Ani vlani nechýbali Maďari, Nemci, Angličania, Rusi, Taliani, Francúzi a Izraelčania. Návštevnosť vysokohorského prostredia výrazne ovplyvňuje počasie. Doteraz najviac, až 26 520 turistov v jeden deň, napočítali v Tatrách v roku 1981.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM