Turistov v Tatrách ohrozujú medvede a konáre

WEBNOVINY.SK

Webnoviny - Svet
Webnoviny - Svet

Turistov v Tatrách ohrozujú medvede a konáre

WEBNOVINY.SK

POPRAD 29. marca (WEBNOVINY) – V Tatrách sa už prebudili prvé medvede. Ich stopy v snehu sledujú lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku len v posledných dňoch.

Pravdepodobne pre mrazivú zimu a množstvo snehu sa prebudili medvede na Oraviciach o dva týždne neskôr ako zvyčajne.

„Vonku máme štyroch samcov, ktorí vyhľadávajú zdochliny zvierat strhnuté počas zimy vlkmi. Po dlhom spánku sa snažia nabrať silu, ktorú stratili počas zimného spánku,“ uviedol vedúci ochranného obvodu Oravice Ján Krušpán. Medvedice s mladými vyjdú z brlohov o dva až tri týždne neskôr. Keďže vo vyšších polohách je ešte stále veľa snehu, môže to byť aj neskôr.

Podľa vedúceho odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u Petra Spitzkopfa medveď, ktorý sa prebudí, je hladný a hľadá potravu. Za normálnych okolností by sa turisti počas dňa nemali stretnúť s medveďmi. Medvede žijúce vo voľnej prírode si budú potravu zháňať vo svojom prirodzenom prostredí.

Nevylúčil však, že niektoré jedince, ktoré už v minulosti navštevovali tatranské osady, sa tu môžu znovu objaviť. Jedinou príčinou návštev medveďov v osadách je ľahký prístup k potrave, ktorú nájdu v nezabezpečených kontajneroch. Preto je dôležité, aby boli kontajnery, prípadne miesta, kde sa odpadky dočasne skladujú, dôkladne zabezpečené a ľudia tak nedali zámienku medveďom navštevovať tatranské osady.

Medvede pod drobnohľadom

Medvede sa prebudili aj v ďalších lokalitách Tatranského národného parku. Na Zverovke sledovali lesníci stopy dvoch štyri- až päťročných samcov. Jedného v Látanej doline, druhého v Roháčskej doline. Podľa vedúceho ochranného obvodu Zverovka Juraja Majerčáka je možné, že niektoré medvede sa v tejto lokalite ešte stále neprebudili zo zimného spánku.

V troch lesníckych úsekoch ochranného obvodu Habovka sa zatiaľ túlajú iba tri medvedie samce. Jedným z nich je medveď Vlado, ktorý má na krku monitorovací obojok.

Približne šesť medveďov sa zvykne túlať lesmi ochranného obvodu Podspády. Podľa vedúceho ochranného obvodu Stanislava Mačoru zatiaľ všetky stále spia. Najmenej tri medvede sú už zobudené v susednej Javorine.

V ochrannom obvode Tatranské Matliare podľa vedúceho ochranného obvodu Eduarda Petráška stopovali jedného medveďa už začiatkom marca. Odvtedy v území nenašli žiadne stopy.

„Asi sa vrátil späť do brlohu,“ uviedol Petrášek. Zatiaľ jedinú medvedicu v Tatrách videli lesníci túlať sa nad Jakubkovou lúkou v Starom Smokovci. „Ostatné medvede, aj keď sa prebudili, sa pravdepodobne motajú v okolí brlohov,“ skonštatoval vedúci ochranného obvodu Smokovce Peter Patera. Stopy dvoch samcov vo veku štyri až päť rokov zaznamenali lesníci aj v Tichej a Kôprovej doline na Podbanskom.

Vhodné podmienky zvýšili podľa lesníkov počty tejto najväčšej divo žijúcej šelmy u nás v chránenom území Tatier až na hranicu únosnosti. Pri vzniku Tatranského národného parku žili v jeho území len asi dva medvede. V súčasnosti evidujú Štátne lesy TANAP-u v tomto území približne osemdesiat až sto medveďov.

Rizikom sú i suché stromy

Turistov vo Vysokých Tatrách ohrozujú aj suché stromy.

Pod náporom vetra sa z vyschnutých stromov odlamujú suché konáre, vrcholce i celé kmene stromov.

Najohrozenejšie úseky sú na chodníkoch, na ktoré sa v súčasnosti nevzťahuje sezónna uzávera chodníkov a pohyb na nich je bez obmedzení.

Kritické úseky značkovaných turistických chodníkov sa nachádzajú v piatom stupni ochrany prírody, kde lesníci neurobili opatrenia na zabránenie šírenia podkôrneho hmyzu.

Po skončení sezónnej uzávery od 15. júna budú súčasťou zoznamu chodníkov, kde hrozí pád konárov i celých častí stromov, aj chodníky v Bielovodskej doline, Javorovej doline a modro značený turistický chodník spod Muráňa do Kopského sedla. Všetky úseky turistických chodníkov, kde môžu opadávať konáre, sú v teréne vyznačené informačnými tabuľami upozorňujúcimi na hroziace nebezpečenstvo. Vstup na tieto značkované turistické chodníky je na vlastné nebezpečenstvo.

Nebezpečné úseky vo Vysokých Tatrách:

  • Žlto značený chodník z Tatranskej Lesnej na Hrebienok.

*Červeno značený úsek Magistrály z Hrebienka na Sliezsky dom.

  • Zeleno značený chodník z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom v pásme lesa po Velickú poľanu.
  • Zeleno značený chodník zo Štrbského Plesa na Tri studničky.
  • Červeno značený chodník Magistrály v úseku od Jamského plesa po Tri studničky.
  • Modro značený chodník na Slavkovský štít zo Starého Smokovca.
  • Modro značený chodník od Štartu cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso.
  • Zeleno značený chodník od Kovalčíkovej poľany smerom na Folvarskú poľanu.
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM