Webnoviny - Svet

Účasť v referende je nad očakávania, tvrdí Lipšic

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – K referendovým urnám prišlo viac voličov, ako boli očakávania. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic. Tvrdí, že je to „významný hlas, mali by sme ho počúvať“. O tom, prečo KDH referendum nepodporila výzvou pre svojich voličov, Lipšic, ktorý v sobotu sám prišiel k urnám, povedal, že situácia sa trochu zmenila a väčšina otázok sa dostala do vládneho programu. Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič výsledky odhadoval na 15 až 20 percent, reálny výsledok bol pritom až takmer 23 percent. V Smere však podľa Čaplovičových slov „vnímajú aj to, koľko ľudí sa nezúčastnilo“.

Takmer milión voličov je podľa Lipšica výzva Lipšic vyzval politikov, aby neurobili tému najmä z imunity, ktorá ľudí hnevá, pretože niekto má postavenie nad zákonom. „Schváľme zrušenie,“ apeloval minister. Takmer milión voličov je podľa neho výzva. K stanovisku strany Smer k imunite povedal Čaplovič, že si treba počkať na októbrovú schôdzu. Predseda strany Robert Fico však už žiadal o spoločný koalično-opozičný návrh, aby sa zrušenie imunity nedalo zneužiť. Čaplovič aj Lipšic tvrdia, že oni sami imunitu nikdy nezneužili. Ako vyhlásil Lipšic, „keď má niekto čisté svedomie, nemá sa čoho báť“ a ľuďom odporučil, aby nedali na sladké reči, ale pozreli si, ako poslanci hlasujú. Čaplovič tvrdí, že oni podľa výsledkov referenda a pracovnej skupiny budú hlasovať o imunite. Lipšic dodal, že návrh nie je rozsiahla novelizácia, to sú dva body v ústave a ak bude opozícia blokovať rokovania, priestupkovú imunitu zrušia obyčajným, nie ústavným zákonom.

Lipšic naďalej tvrdí, že policajti v Devínskej Novej Vsi zasiahli dobre Rukou strelca tam zomrelo sedem ľudí, neskôr sa sám zastrelil. Policajti analyzovali celý priebeh. Po celý čas nemali všetky informácie, preverovali aj ďalších páchateľov. „Ľahko sa hodnotí spoza stola,“ dodal Lipšic s tým, že motív nemajú a podľa neho ani nebudú mať. Za vyčíňaním však vidí zrejme susedský spor. Práve nedostatok informácií a z toho vyplývajúce ohrozenie pre ľudí mu totiž ako jedinú kritickú pripomienku predostrel Čaplovič. Policajti podľa Lipšica strelca eliminovali do 25 minút, „urobili absolútne, čo mohli“. Viacerí policajti boli hrdinami, lebo napriek svojim zraneniam pomáhali, dodal Lipšic. Už sa ozvali aj z iných policajných zborov, že chcú záznam k výcviku pre tréning.

Lipšic by chcel, aby policajti mali dôveru ľudí a preto chce zmeniť systém hodnotenia, ktorý je zlý. Aj pre svoju novelu zákona o zbraniach a strelive by chcel nielen podporu koalície ale aj opozície, pretože toto by nemal byť stret, mali by sa zhodnúť, dodal. Čaplovič si počká na návrh, verí, že k nemu bude diskusia. „Treba jasné opatrenia, aby ľudia psychicky labilní nemali zbrane,“ uzavrel.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM