Webnoviny - Svet

Učitelia budú požadovať od premiérky viac peňazí do školstva

WEBNOVINY.SK

Požiadavky odborárov

V utorok plánuje predostrieť premiérke rovnaké požiadavky ako deklarovali odborári v polovici septembra na protestnom mítingu pred Úradom vlády SR.

Chcú, aby štát investoval do školstva šesť percent HDP. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov.

Systém odmeňovania zamestnancov v školstve by sa podľa nich mal zmeniť tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2– až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.BRA­TISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Školskí odborári budú v utorok lobovať u premiérky Ivety Radičovej za viac peňazí do školstva.

Predsedníčka vlády ich spolu s ministrom školstva Eugenom Jurzycom prijme o 15:00 na Úrade vlády SR.

Od výsledkov rokovania bude závisieť, či nespokojní učitelia zatvoria školy. Na vyhlásenie štrajku už odborári majú písomnú podporu od 60 percent učiteľov základných a stredných škôl. Zatiaľ ho odložili, kým svoje požiadavky neprerokujú aj s premiérkou. Mimoriadna rada odborového zväzu môže rozhodnúť o vyhlásení ostrého štrajku kedykoľvek.

Novela učiteľov nepresvedčila

Odborárov neuspokojila ani novela zákona o pedagogických zamestnancoch, prostredníctvom ktorej rezort školstva presadil vyššie platy pre učiteľov a odborných zamestnancov. Od januára 2012 im stúpnu mzdy o 5,7 percenta, čo predstavuje deväť až 60 eur.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) vyhlásil, že je to maximum, čo mohol uvoľniť zo štátnej kasy. Zmena bude stáť štát 41 miliónov eur.

Odborárom sa nepáči, že platy školníkov či kuchárok v školskej jedálni zostali na rovnakej úrovni. Taktiež kritizujú veľké rozdiely podľa kategórií a zaradenia do jednotlivých platových tried. Novelu zákona označili za minimálne splnenie svojich požiadaviek.

Podpredseda školských odborárov Jozef Lužák tvrdí, že učitelia budú naďalej trvať na svojich požiadavkách, pretože situácia v školstve je už roky kritická, a to bez ohľadu na politické udalosti.

Obrazom: Protest učiteľov v Bratislave (13. september 2011)

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM