Webnoviny - Svet

Učitelia na protest splavili Hron, chcú rokovať s ministrom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Na protest proti aktuálnej situácii v školstve využili dovolenkové obdobie učitelia združení v Nových školských odboroch (NŠO).

Približne dvadsiatka pedagógov z Ružomberka, Prievidze, Nitry či Levíc nazvala víkendový splav po Hrone symbolicky – Slovenské školstvo dolu vodou. Na splave rezonovala najmä téma financovania školstva, ktoré je podľa NŠO dlhodobo poddimenzované.

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) pred časom vyhlásil, že platy učiteľov sú pre neho prioritou. „Vyhlásenie je vyhlásenie a výplatná páska je výplatná páska – takto to vnímame po skúsenostiach s predchádzajúcimi vládami, keď v každom Programovom vyhlásení vlády bolo uvedené, že školstvo je priorita. Nakoniec sme dopadli tak, že naše priemerné mzdy sú na hranici 43 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku,“ povedal agentúre SITA predseda NŠO Ľudovít Sebelédi.

Petícia za lepšie podmienky

V polovici júna odovzdali NŠO na Úrade vlády SR Petíciu za lepšie školstvo, pod ktorú sa podpísalo takmer 56-tisíc občanov. Žiadali v nej, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.

Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života, alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.

Šéf rezortu školstva sľúbil učiteľom rokovanie. „Čakáme, že pán minister si nás vypočuje a zaujme stanovisko,“ povedal Sebelédi.

Nespokojné odbory

K nepriaznivej situácii v školstve si na pondelňajšie popoludnie zvolal tlačovú konferenciu aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠAV), ktorý je stále v štrajkovej pohotovosti. Nepáči sa mu návrh rozpočtu pre školstvo na rok 2013.

Ministerstvo financií SR síce avizuje, že do školstva pôjde viac peňazí ako tento rok, no len vďaka prostriedkom zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Zo svojej vlastnej kasy dá štát v skutočnosti o 0,53 percenta menej ako tento rok. OZPŠAV dnes na mimoriadnom rokovaní rozhodne o prijatí ďalšieho postupu na navýšenie platov všetkých zamestnancov v školstve.

OZPŠAV dlhodobo požaduje zvýšiť platy zamestnancov v školstve tak, aby sa čo najskôr priblížili k hranici 1,2 až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Taktiež chcú navýšenie rozpočtu na vzdelávanie a vedu na približne šesť percent HDP.

Odborárov združených v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) podporujú aj NŠO.

„Kedysi sme im odovzdali mandát pre ostrý štrajk, spolu zdieľame štrajkovú pohotovosť. Vzhľadom na to, že staré odbory sú najväčšie na Slovensku, očakávame, že sa dôrazne postavia za to, čo žiadame,“ povedal Sebelédi. NŠO podporia aj prípadné vyhlásenie ostrého štrajku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM