Webnoviny - Svet

Učiteľka odmieta týranie chlapčeka v prešovskej škôlke

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 26. januára (WEBNOVINY) – Na v stredu doručili oznámenie o podozrení z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, ktorého sa údajne dopustila učiteľka mestskej Materskej školy na Važeckej ulici v Prešove.

Podnet podal primátor Prešova Pavel Hagyari na základe sťažnosti rodičov päťročného chlapca. Meno učiteľky nezverejnil.

Doručenie trestného oznámenia agentúre SITA dnes potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák. Podľa jeho vyjadrenia vec prešetrí prokurátor a rozhodne, či požiada odbor kriminálnej polície o ďalšie vyšetrovanie.

K trestnému oznámeniu sa dnes pred novinármi vyjadrila dotknutá učiteľka materskej školy Terézia Šebešová, ktorá sa rozhodla vystúpiť z tieňa a verejne sa brániť. Konanie primátora považuje za osočovanie, ohováranie a po dokázaní svojej neviny bude požadovať od Hagyariho verejné ospravedlnenie v médiách. V sťažnosti rodičov päťročného Tomáša sa uvádza, že dieťa bolo v škôlke priviazané, malo zalepené ústa lepiacou páskou a dlhšie ho zosmiešňovali v kolektíve. Učiteľka Šebešová prehlásila, že list nie je pravdivý, všetko sa odohralo iba v rámci metódy zážitkového učenia.

Deti milujem, tvrdí učiteľka

„Mojím snom bolo od malička byť učiteľkou, lebo milujem deti. V živote by som si nedovolila dieťaťu ublížiť, nie ho ešte týrať. Sú to absurdné nezmysly, nehorázne klamstvo a budem sa snažiť, aby pravda vyšla najavo,“ prehlásila pred novinármi.

Ako ďalej uviedla, je vysokoškolsky vzdelaný pedagóg a pri výchove detí už dlho používa metódu zážitkového učenia, ktorá sa medzi deťmi osvedčilo. Aj v inkriminovaný deň sa deti formou hry – fiktívnych situácií – mali dozvedieť viac na tému „nebezpečenstvo ohrozovania cudzími ľuďmi“.

Učiteľka prehlásila, že deťom rozprávala o tom, aké je nebezpečné stretávať sa s cudzími ľuďmi, že s nimi nesmú odísť a brať od nich cukríky. Na sebe im prakticky ukázala, ako ich môže cudzí človek uniesť a spútať. Deti zaujímalo, ako sa to dá urobiť bez pút, na čo im vymenovala spôsoby, že sa to dá aj za pomoci lana, šnúry či lepiacej pásky.

Deti neverili, že by sa nedokázali oslobodiť z pút lepiacej pásky, čo im demonštrovala na sebe. Potom ju s radosťou vyslobodili. Tomáš si to chcel vyskúšať na sebe, čo mu učiteľka umožnila. „V žiadnom prípade dieťa nemalo lepiacu pásku na ústach, nemalo spútané ruky za chrbtom. Kúskom pásky som mu prelepila ruky a on robil šou, že je policajt a sám sa oslobodí,“ prehlásila učiteľka.

Pri tejto edukačnej činnosti bola prítomná aj ďalšia učiteľka, ktorá podľa tvrdenia Šebešovej bude svedčiť v jej prospech. Obvinená učiteľka prehlásila, že s rodičmi Tomáška nemala doteraz žiadny spor. Dokonca správanie ich dieťaťa týždeň predtým spolu konzultovali, lebo chlapec bolo hyperaktívny a vyžadoval si mimoriadnu pozornosť učiteliek.

Za učiteľkou stoja aj jej kolegyne

Dospeli k spoločnému riešeniu, čo bude pre chlapca vo výchove najlepšie. „Nechápem, čo teraz urobili,“ prehlásila učiteľka. Na stranu Šebešovej sa dnes postavila aj jej kolegyňa Jana Kostelníková, ktorá zastupuje aj školské odbory. Ako uviedla, škola stojí za ňou, z celého incidentu sú šokovaní. Ako uviedla, Šebešová pracuje v ich škôlke tri roky.

Charakterizovala ju ako veľmi dobrú učiteľku, ktorú deti zbožňujú, lebo sa im vie priblížiť. Poznajú ju deti vo všetkých ročníkoch, lebo vedie tanečný krúžok, do ktorého chodia deti zo všetkých tried. Už osem rokov vedie tanečné krúžky v meste a podieľala sa na príprave verejných podujatí v meste.

Za rodičov MŠ na Važeckej ulici sa Terézie Šebešovej dnes pred novinármi zastal aj Gabriel Komár, ktorý má v tomto predškolskom zariadení dcéru. V škôlke so 180 deťmi rozbehli petíciu na jej podporu, ktorú chcú odovzdať prešovskému primátorovi. Terézia Šebešová uviedla, že je momentálne na dovolenke, doteraz nedostala žiadne pracovné preradenie ani ju nikto nepožiadal o jej stanovisko k incidentu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM