Webnoviny - Svet

Údaje o počte predražených liekov sú údajne skresľujúce

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Asociácie pôsobiace vo farmaceutickom priemysle odmietajú vyjadrenia Martina Filka, poradcu premiérky aj ministra zdravotníctva, o 294 predražených liekoch pred zatiaľ posledným piatym kolom referencovania. Považujú ich za účelové a skresľujúce, keďže proces referencovania ešte nie je ukončený.

"Definitívny počet liekov v súčasnosti ešte nie je známy, pretože aj v minulom kole referencovania muselo ministerstvo financií po rokovaniach s výrobcami svoje zdrojové dáta upraviť a akceptovať ceny navrhnuté výrobcom,“ tvrdia Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj a Asociácia generických výrobcov. Na Slovensku sa v súčasnosti v rámci referencovania ceny jednotlivých liekov porovnávajú a upravujú každý polrok tak, aby neboli vyššie ako je priemer v šiestich krajinách Európskej únie s najnižšími cenami.

„Môžem si len domýšľať dôvody, pre ktoré predstavitelia farmaceutického priemyslu ostro napádajú štandardný proces referencovania, ktorý doteraz priniesol pacientom a verejným financiám úspory vo výške stoviek miliónov eur,“ reagoval na stanovisko asociácií samotný Martin Filko. Podľa neho práve preto, že proces ešte nie je ukončený, uvádzajú interval predpokladaného predraženia a predpokladanej úspory. „Počet liekov je tiež indikatívny, a ako vždy bude predmetom rokovaní medzi farmapriemyslom a ministerstvami,“ uzavrel.

Ako ďalej pokračovali asociácie, najmä v dôsledku pohybov kurzov mien štátov, ktoré nemajú zavedené euro, sa ceny liekov po prepočítaní na spoločnú menu môžu aj výraznejšie zmeniť. Farmaceutické spoločnosti v prípade poklesu priemeru svoje ceny v súlade s metodikou referencovania znížia. Rovnako však podľa asociácií vznikajú situácie, kedy sa zahraničné meny posilňujú a následne sa tak zvýši aj priemer šiestich najnižších cien. "Odkedy sa referencovanie uskutočňuje, boli žiadosti výrobcov o zvýšenie ceny zo strany ministerstva zdravotníctva zamietané,“ tvrdia však asociácie.

Výsledkom aktuálneho stavu je podľa nich, že mnohé lieky sú na Slovensku najlacnejšie v Európe. Dôsledkom je potom údajne to, že sa lieky zo Slovenska stávajú v čoraz väčšej miere predmetom paralelného exportu, to znamená, že sa vyvážajú do iných krajín únie, kde sú drahšie. Následne hrozí ich nedostupnosť pre slovenských pacientov. "V súčasnosti paralelný export predstavuje asi 10 % celkového objemu predaných liekov,“ uvádzajú asociácie, avšak zároveň dodávajú, že oficiálne údaje neexistujú. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo odmietajú snahu rezortu zdravotníctva, aby sa cena liekov na Slovensku už ďalej nestanovala maximálne na úrovni priemeru šiestich najnižších cien v Európskej únii, ale na úrovni druhej najnižšej ceny v únii.

Pred zatiaľ posledným piatym kolom referencovania cien liekov bolo podľa vyjadrení poradcu premiérky a ministra zdravotníctva Martina Filka z celkového počtu takmer 6 000 liečiv predražených 294. Uvedené lieky tvoria 15 % celkovej spotreby, pričom pochádzajú z rôznych skupín liečiv. Predražené boli o 7 až 10 %. Piate kolo referencovania prinesie podľa Filka úsporu vo výške 10 až 15 mil. eur. Nové nižšie ceny budú platiť od apríla 2011.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM