Webnoviny - Svet

Údajnému bossovi Volodymyrovi Y. hrozia ďalšie obvinenia

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) navrhuje prokurátorovi obžalovať Volodymyra Y. za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a teroristickej skupiny, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, za čo mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až dvanásť rokov.

Týchto skutkov sa podľa vyšetrovateľa ako hlavný organizátor dopustil v rokoch 1999 až 2003. Hlavným predmetom „práce“ jeho skupiny boli krádeže áut, zmena ich údajov a následný vývoz za hranice.

Skupina, ktorú obvinený založil koncom roka 1999, pôsobila na území celej Slovenskej republiky, ale aj v Čechách, Maďarsku, Rumunsku, Ukrajine a Bielorusku až do roku 2003.

Okrem krádeží vozidiel si zločinci zarábali aj podvodným leasingovým nákupom osobných a nákladných vozidiel na nepravdivo vystavené doklady, ktoré svedčili o dobrom stave hospodárenia firiem, ktoré boli v skutočnosti zadlžené. Po „nákupe“ nasledovala opäť zmena identifikačných údajov áut a vývoz do cudziny.

Volodymyr Y. sa podľa polície v zadokumentovaných prípadoch obohatil o viac ako 90-tisíc eur. Činnosť skupiny bola podľa policajtov charakteristická vysokou deľbou práce, plánovaním a koordinovaním aktivít jej členov.

„Každý člen mal presne určené úlohy, ako vytypovanie osôb podvodne nakupujúcich vozidlá a osôb poverených vývozom do zahraničia. Výber priestorov pre sídla fiktívnych firiem na východnom Slovensku, na ktoré prostredníctvom predajní vozidiel a leasingových spoločností realizovala organizovaná skupina podvodný nákup na splátky. Ďalší vyrábali fiktívne doklady na odcudzené vozidlá a fiktívne doklady k firmám, akými boli napríklad zmluvy, faktúry, účtovné a daňové doklady, splnomocnenia a podobne. Ďalšie osoby podvodným spôsobom nakupovali vozidlá na splátky a takto získané vozidlá prerábali a poskytovali priestory na ich ukrytie a nakoniec prevážali od predajcov do vopred pripravených úkrytov alebo ich vyvážali do zahraničia,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Volodymyr Y. na Slovensku v minulosti čelil viacerým obvineniam, niektorým ešte čelí. V roku 2009 bratislavský krajský súd jemu a ďalším trom údajným členom gangu vymeral neprávoplatné a dnes už zrušené tresty doživotia.

Obžaloba im vtedy pripisovala vraždy štyroch Ukrajincov a jedného Slováka z konca 90. rokov minulého storočia. Išlo o členov ich skupiny, ktorí sa stali pre nich nepohodlní. Bratislavská krajská prokuratúra obžalovala štvoricu z viacnásobnej vraždy členov gangu v decembri 2005.

Dve telá sa našli náhodne, pár týždňov po vražde v Stupave, a ďalšie objavili až po piatich rokoch po výpovedi utajeného svedka v Jablonici. Volodymyr Y. figuroval aj v menšom prípade trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ktorý súvisí s kradnutými autami.

V tom ho už právoplatne odsúdili a trest si odpykal počas väzby. Volodymyr Y. sa 22. februára dostal na slobodu. Krátko po prepustení z väzby Najvyšším súdom SR ho však opäť zadržala polícia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM