Webnoviny - Svet

Údajný boss gangu Volodymyr Y. chce ísť na detektor lži

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Údajný boss ukrajinsko-slovenského gangu Volodymyr Y. je ochotný isť na detektore lži a dokázať, že nemá podiel na ďalších dvoch vraždách, ktorý mu prokuratúra pripisuje. Vyhlásil to počas verejného zasadnutia, kde sa rozhodovalo o obžalobe z týchto skutkov, ktorých sa mal dopustiť jeho gang. Tvrdil, že má dôkazy o svojej nevine, ale predloží ich len pred vojenským prokurátorom, civilným zložkám podľa vlastných slov už neverí. Dal aj podnet na začatie trestného stíhania prokurátora a vyšetrovateľa – Volodymyr Y. tvrdí, že predložili nepravdivé dôkazy.

Okresný súd Bratislava I. obžalobu Volodymyra Y. a troch členov jeho skupiny z ďalších dvoch vrážd prijal a začiatok hlavného pojednávania určil na 25. januára.

Obžalovaní odmietli na úvod zasadnutia dohodu o vine a treste. „V žiadnom prípade nie,“ povedal Volodymyr Y. Upozornil, že povinnosťou prokurátora je dodržiavať zákon a nikto nesmie byť bezdôvodne zbavený slobody. Spochybnil utajovaných svedkov, ktorí podľa neho predložili falošné dôkazy. „Ich cieľom bolo vytvoriť prekážky pre správne a plynulé vyšetrovanie,“ povedal. Volodymyr Y. si myslí, že niektorí svedkovia si svojimi výpoveďami chcú zlepšiť postavenie v iných prípadoch, kde sú obvinení. „Mám nezvrátiteľné dôkazy o tom, že som nevinný, práve keď sa žalovaný skutok stal, bol som na Ukrajine," vyhlásil Volodymyr Y.

Eduard V. povedal, že „sa cíti nevinný, obžaloba je podaná bezdôvodne“. „Aj ja som bol už raz falošne obvinený ako Volodymyr Y," vyhlásil Vasyľ P. a dodal, že je ochotný ísť na detektor lži, dôkazy o svojej nevine však nemá. „Cítim sa nevinný a žiadam súd, aby prijal obžalobu a čo najskôr vytýčil hlavné pojednávanie,“ povedal Jurij R.

Podľa obžaloby Volodymyr Y. v oboch prípadoch ako najvyšší článok a zároveň riadiaci člen gangu rozhodol o fyzickej likvidácii členov skupiny. Následne mali jeho rozhodnutie podľa vopred dohodnutého plánu vykonať Vasyľ P., Eduard V. a Jurij R. Vasyľ P. a Jurij R. po dohovore s údajným bossom 6. novembra 1999 na parkovisku v blízkosti reštaurácie Aušpic v BA podľa obžaloby vyvolali slovnú roztržku s poškodeným Sergejom Ch. a usmrtili ho strelou do hlavy. Potom ho vraj previezli do bytu na Dudvážskej ulici v Bratislave, kde mŕtvolu našla majiteľka bytu zabalenú v plachte a deke.

V druhom prípade Vasyľ P. a Eduard V. po dohovore s údajným bossom v novembri 2001 podľa obžaloby previezli poškodeného Petra G. do bratislavskej záhradkárskej oblasti zvanej Pri seči. Peter G. bol údajne zastrelený staršou poľovníckou zbraňou. Obžalovaní potom jeho mŕtvolu odstránili na neznámom mieste, dodnes nebola nájdená.

Obhajcovia obvinených v minulosti označili nové prípady za vymyslené. Proti obvineným údajne svedčil chránený svedok len krátko predtým, ako sa mala skončiť väzba spoluobžalovaných Volodymyra Y. Posledný decembrový deň v roku 2007 Eduarda V., Vasyľa P. a Jurija R. prepustili z väzby. Polícia ich však vzápätí zadržala a obvinila z ďalších dvoch vrážd.

27. februára dostal Volodymyr Y. aj jeho traja spoluobžalovaní v rozsudku Bratislavského Krajského súdu doživotie. Súd ich uznal vinnými za vraždu formou spolupáchateľstva, obeťami boli nepohodlný členovia ich skupiny. Vraždy štyroch Ukrajincov a jedného Slováka sa stali koncom 90. rokov. Dve telá sa našli náhodne, pár týždňov po vražde v Stupave a ďalšie objavili až po piatich rokoch po výpovedi utajeného svedka v Jablonici. Títo zabití členovia gangu na čele s Jevgenijom K. mali na starosti vyberanie výpalného. Do sporu s členmi skupiny Volodymyra Y. sa dostali vtedy, keď chceli prevziať niektoré aktivity. Proces s údajnou mafiánskou skupinou sa skončil po takmer dvoch rokoch. Súdny spis, ktorý zachytáva trestnú činnosť gangu Volodymyra Y., obsahuje 16 zväzkov a takmer 4 000 strán. Rozsudok nie je právoplatný, odsúdení sa prostredníctvom svojich obhajcov odvolali. Ani jeden z členov gangu sa na vynesení rozsudku nezúčastnil.

Podľa trestného senátu, ktorý členov gangu odsúdil, organizátorom skupiny bol Volodymyr Y. Súd sa opieral o výpovede svedkov, poukázal hlavne na výpoveď svedka Viktora P., ktorý opísal ich činnosť. Podľa neho sa Volodymyr Y. na Slovensku zaoberal okrem iného vydieraním a mal pod sebou tri skupiny, ktoré riadil spoluobžalovaný Vasyľ P. a patrili do nich Eduard V., Jurij R. či odsúdený Litovčan, známy z vraždy v Charlies Pube Orestas Buklis.

Súd vtedy dospel k záveru, že trestnú činnosť, ktorú gang vykonával, je nutné považovať za veľmi nebezpečnú, „uškrtenie, rana istoty do hlavy patrí medzi nebezpečné a trýznivé praktiky a preto sa súd rozhodol pre doživotné tresty,“ skonštatoval predseda. Obhajca Volodymyra Y. po rozsudku tlmočil slová svojho klienta v tom zmysle, že je nevinný, že neorganizoval žiadnu zločineckú skupinu. Gangu v priebehu 90. rokov policajti pripisovali i ďalšiu trestnú činnosť. V júni 2006 prokurátor podal na Okresný súd v Dunajskej Strede návrh na vzatie do väzby Volodymyra Y., ktorého vyšetrovateľ obvinil z ďalšej vraždy a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Volodymyra Y. zatkla polícia hneď po tom, ako ho prepustili z väzby v ilavskej väznici.

Podľa vyšetrovateľa v prípade trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti dal Volodymyr Y. ukryť autá, ktoré predtým neznámi páchatelia od mája do augusta 1999 na rôznych miestach Bratislavy odcudzili. Išlo o tri vozidlá AUDI v celkovej hodnote 3,6 milióna korún (119 498 €). Potom na ne zabezpečil odcudzené tabuľky s evidenčnými číslami a prostredníctvom ďalších osôb zorganizoval ich vývoz do Maďarska. Volodymyra Y. Okresný súd Bratislava II za túto trestnú činnosť odsúdil v januári 2008 na trojročné väzenie. Ukrajinec sa odvolal. V septembri toho istého roku však odvolací bratislavský krajský súd uznal Volodymyra Y. vinným a potrestal ho štvorročným väzením. Tento prípad však vo štvrtok opäť otvorí Okresný súd Bratislava II., ktorému to nariadil Najvyšší súd, keď obžalovaný uspel s dovolaním a súd pôvodné rozsudky zrušil.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM