Webnoviny - Svet

Údajný šéf bytovej mafie je na slobode, sudca zaspal

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Hlavného obžalovaného v kauze bytovej mafie Jozefa D. prepusti senát krajského súdu v Bratislave z väzby na slobodu.

Podľa portálu Čas.sk je dôvodom nečinnosť okresného sudcu Pavla Dekánka, ktorý v kauze nekoná.

Jozef D. alias Jozef K. bol vo väzbe od februára 2009. Vtedy do domu v Šenkviciach, kde žil, vtrhli kukláči. Po zadržaní ho vyšetrovateľ obvinil z podvodu a sudca ho posadil za mreže. Súd prijal obžalobu koncom leta 2010 a uskutočnilo sa aj pár pojednávaní.

Jozef D. počas toho obdobia niekoľkokrát požiadal o prepustenie z väzby. Súd ho však pustil až teraz.

„Senát odvolacieho súdu – Krajského súdu Bratislava zistil, že vo veci sa na Okresnom súde Bratislava 1 nekoná – na hlavnom pojednávaní od 6. decembra 2011 do dnešného dňa nebol vytýčený ďalší termín, čím odvolací súd konštatoval viac ako 6-mesačnú nečinnosť súdu 1. stupňa vo väzobnej veci,“ tlmočil dôvody pre Čas.sk krajského súdu hovorca Pavol Adamčiak.

Podvody za vyše štyri milióny

Podľa prokurátorky z odboru osobitného určenie generálnej prokuratúry šéfoval Jozef D. partii 14 ľudí a v období rokov 2006 až 2008 urobili podvody s nehnuteľnosťami za viac ako 4 milióny eur.

Jozef D. ešte počas vyšetrovania písal prokurátorke, že je agentom kriminálneho spravodajstva v tajnom policajnom odbore – zvláštnych operatívnych činností.

Ako uviedol Čas.sk, tá jeho slová overovala u ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Jozefa D. vtedy zapreli. Na súde sa prevalil škandál.

Jozef D. na verejnom pojednávaní zopakoval, že v roku 2008 sa stal agentom kriminálneho spravodajstva v OZOČi. Dostal krycie doklady na meno Jozef K. a ministerstvo vnútra mu pridelilo aj byt. Podľa výpisu zo zdravotnej poisťovne, ktorý na súd predložil jeho obhajca, za Jozefa K. platilo odvody ministerstvo vnútra. Podľa portálu musel dostať výnimku, keďže v minulosti bol šesťkrát trestaný. Rozkaz podpísal vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.

Jozef D. pred sudcom vyhlásil, že nadriadených dôstojníkov informoval o podvodoch s nehnuteľnosťami a aj im odovzdával zisk z trestnej činnosti. Donášal na všetky tri skupiny bratislavského podsvetia – sýkorovcov, takáčovcov, piťovcov aj bývalého príslušníka SIS. Sudca overoval jeho tvrdenia u vtedajšieho 1. policajného viceprezidenta Jána Vaľa.

Ten sa podľa Čas.sk vyhol priamej odpovedi na to, či bol Jozef D. policajtom. V odpovedi však uviedol, že tajný policajný odbor nemá žiadne záznamy o skutkoch, ktoré sú uvedené v obžalobe.

Lipšic mu dovolil prehovoriť

Pár dní pred voľbami napokon bývalý minister vnútra Daniel Lipšic zbavil Jozefa D. mlčanlivosti, aby ho mohla vypočuť inšpekcia ministerstva vnútra. Tým podľa portálu potvrdil, že Jozef D. je policajt. V ďalšej kauze tzv. pozemkovej mafie prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že Jozef D. výraznou mierou prispel k odhaleniu zločineckej skupiny.

Jozef D. svoju výpoveď na súde čítal z poznámok niekoľko hodín a odovzdal ich súdu. Ten mal zabezpečiť ich prepísanie do zápisnice neskôr. To súdu trvalo niekoľko mesiacov. Problémy v prípade v kauze nastali najmä po tom, ako sudca v decembri požiadal vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica o zbavenie mlčanlivosti bývalého zástupcu šéfa tajného policajného odboru.

Okrem neho požiadal zbaviť mlčanlivosti aj dvoch vyšetrovateľov, ktorí na prípade pracovali. Zástupca šéfa odboru však nechcel prísť na pojednávanie. Bál sa, že by ho jeho tvár poznali obžalovaní, advokáti či verejnosť. Tvrdil, že bude vypovedať len cez telemost. Tak ho sudca začal zabezpečovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM