Webnoviny - Svet

UEFA sa zaoberala Jozefom Markom, chce dôkazy zvonka

WEBNOVINY.SK

Michel PlatiniFoto: SITA/AP KOLÍN NAD RÝNOM 17. decembra (WEBNOVINY) – Európska futbalová únia sa zaoberala podozreniami voči slovenskému členovi komisie rozhodcov UEFA Jozefovi Markovi zo zapojenia do korupcie a nenašla dôvod na začatie disciplinárneho konania. „Ak prípadne dostaneme nejaké dôkazy zvonka, znova sa touto záležitosťou budeme zaoberať,“ priniesla stanovisko UEFA agentúra SID.

Markovo meno sa v súvislosti so stávkovým škandálom, ktorým sa zaoberá súd v nemeckom Bochume, prvý raz objavilo koncom júna. Do mediálneho obehu sa vrátilo minulý piatok a teraz znova, keď hlavný podozrivý Marijo C. vo svojej výpovedi potvrdil, že Jozefa Marka podplatil, aby bosnianskemu rozhodcovi Novovi Paničovi zabezpečil posun nahor v rámci hierarchie a tým vytvoril priestor na ovplyvňovanie zápasov aj na vyššej medzinárodnej úrovni. Navyše, Marko mal kryť aj prípadné zlé výkony arbitra v ovplyvnených dueloch.

Konkrétne išlo o zápasy Lichtenštajnsko – Fínsko (1:1) z 9. septembra 2009 v kvalifikácii MS a Švajčiarsko – Gruzínsko (1:0) z 18. novembra 2009 v kvalifikácii ME hráčov do 21 rokov. Paničovi vo februári 2010 UEFA doživotne zakázala činnosť.

Jozef Marko obvinenia poprel, referuje SID, ale Marijo C. prízvukoval: „Všetko išlo cez neho ako člena komisie zodpovedného za balkánsku oblasť.“ Údajný druhý muž v systéme organizovanej skupiny Ante S. predtým uviedol, že Marijo C. „cestoval na Slovensko, aby sa porozprával s vplyvným funkcionárom.“ Jozef Marko mal dostať 50 000 eur.

„Poznatkami sa naďalej zaoberáme,“ vyhlásil štátny žalobca Andreas Bachmann. Focus v tejto súvislosti uviedol, že Panič mal „dostávať výnimočne lukratívne zápasy“.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM