Webnoviny - Svet

Uhliarik sa s odbormi nedohodol, hrozba výpovedí pretrváva

WEBNOVINY.SK

Štyri požiadavky

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia i akciové spoločnosti. Odborári pristúpili k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3827 lekárov z 51 nemocníc.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Odborári chcú odvolať riaditeľa bratislavskej nemocnice

Odborári sa zaujímali aj o situáciu v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Prednedávnom totiž pre údajné porušovanie zákona žiadali odvolanie riaditeľa zariadenia. Na svojej požiadavke trvajú. Uhliarik do nemocnice poslal kontrolu, upozornil však, že na stranu šéfa zariadenia sa postavili primári i odbory. Práve v detských fakultných nemocniciach je pritom situácia v súvislosti s výpoveďami kritická. Minister informoval, že majú alternatívy ich fungovania, zatiaľ ich však prezradiť nechcel. Odporúčame:

Ak lekári nestiahnu výpovede, v DFNsP prijmu nových

Transformácia ohrozí výchovu budúcich lekárov

Lekári údajne požadujú platy vo výške dve až štyritisíc eur

V Banskej Bystrici stiahli výpovede štyria lekári

Pád vlády žilinských lekárov nezaujíma, chcú ďalej rokovať BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Odborári a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa ani po dnešnom druhom kole rokovaní nedohodli. Viac ako 2400 lekárov na svojich výpovediach trvá.

Minister zopakoval, že pri niektorých otázkach sa im podarilo posunúť vpred, pri iných však k dohode nedospeli. „Môžem zopakovať, že naše požiadavky sú stále štyri, k dohodne neprišlo,“ vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Rokovania pokračujú, ďalšie je naplánované na budúci týždeň.

Sľuby už nestačia

Odborári po stretnutí niekoľkokrát zopakovali, že im nestačia prísľuby ministra a žiadajú legislatívne záruky riešenia ich požiadaviek. Plánujú sa pritom obrátiť na predsedníčku vlády Ivetu Radičovú ako aj na všetky parlamentné strany, aby hľadali kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Na otázku, aké záruky žiadajú od vlády, ktorá nemá vyslovenú dôveru, Kollár odpovedal, že ide o hypotetickú otázku.

Hlavným problémom bola na rokovaní opätovne otázka transformácie. „Zhodu sme nenašli,“ skonštatoval Uhliarik. Nechcel sa bližšie vyjadrovať k návrhu opozičnej strany Smer-SD na zastavenie zmeny právnej formy zdravotníckych zariadení. Priznal však, že v otázke pokračovania transformácie je „realista“. Zároveň zopakoval, že zákon, podľa ktorého sa zmena právnej formy uskutočňuje, stále platí a ministerstvo sa ním musí riadiť. Odborári v tejto súvislosti iba zopakovali, že sú proti transformácii a ich akcia je „čisto apolitická“.

Na stretnutí sa hovorilo aj o raste miezd lekárov, čo požadujú odborári. S ministrom sa dohodli na vytvorení expertnej skupiny, ktorá návrh posúdi. Obdobne rezort zdravotníctva postupoval aj v prípade požiadaviek na zvýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek. Následne by sa mal dostať do legislatívneho procesu. „Verím, že lekári budú rokovať a o platoch sa dohodneme,“ povedal minister. Samotní lekári vyhlásili, že iba rast miezd by im na stiahnutie výpovedí nestačil, zopakovali, že splnené musia byť ich všetky štyri požiadavky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM