Webnoviny - Svet

UHLIARIK: Za rušením gynekológie je vedenie nemocnice

WEBNOVINY.SK

Foto: SITAPOPRAD 13. júna (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa ani ministerstvo zdravotníctva nemá záujem na zrušení gynekologicko-pôrodníkeho oddelenia Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede v Levoči minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Vyjadrenia súčasného primátor Miroslava Vilkovského o situácii okolo rušenia tohto i ďalších oddelení označil minister za zavádzajúce a klamlivé.

Podľa ministra vedenie nemocnice rozhodlo o zrušení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia už v apríli, pričom rokovanie nemocnice so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou bolo až v máji. „Sama nemocnica neuvažovala o prevádzkovaní svojich oddelení,“ uviedol minister zdravotníctva. Nad gynekologicko-pôrodníckym oddelením tak stále visí hrozba, že od 1. júla nebude fungovať. Podľa ministra levočská nemocnica dostane aj rovnaký objem peňazí. Ako s nimi naloží, závisí len od samotnej nemocnice.

Primátor vraj konal na vlastnú päsť

Podľa kandidáta na primátora v nadchádzajúcich doplňujúcich primátorských voľbách v Levoči Milana Majerského súčasný primátor Miroslav Vilkovský súhlasil so zrušením gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia na valnom zhromaždení nemocnice bez vedomia a súhlasu poslancov Mestského zastupiteľstva v Levoči.

„Primátor konal na vlastnú päsť, bez poverenia poslancov v mestskom zastupiteľstve,“ uviedol Majerský. Podľa Majerského primátor doteraz neposkytol informácie, ani na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, o tom, ako hlasoval na valnom zhromaždení levočskej nemocnice, kde primátor zastupuje mesto Levoča.

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Levoči už 10. mája schválili na mimoriadnom zasadnutí návrh, podľa ktorého mesto ako minoritný akcionár predloží väčšinovému akcionárovi, spoločnosti Agel SK, a.s. ponuku na zvýšenie základného imania spoločnosti. Hovorkyňa spoločnosti Agel SK, a.s. Andrea Beňová nemá informácie o tom, či mesto zaslalo podklady z mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva, kde poslanci schválili alternatívu záchrany gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia formou zvýšenia základného imania nemocnice.

Účasť ministra Uhliarika na tlačovej besede kandidáta KDH na primátora Levoče Majerského chápe primátor Vilkovský ako predvolebnú kampaň a nie ako vysvetlenie situácie v zdravotníctve, za ktorú nesie minister svoj diel zodpovednosti.

„Je zarážajúce, že minister namiesto toho, aby transparentne a včas informoval obyvateľov slovenských regiónov o tom, ktoré oddelenia nemocníc sa idú rušiť, aby občania vedeli o aké služby prídu a ich zamestnanci mali čas nájsť si prácu, stráca čas predvolebnými kortešačkami,“ uviedol v stanovisku k dnešným vyjadreniam ministra Ivana Uhliarika v Levoči Miroslav Vilkovský.

Podľa primátora má nemocnica už niekoľko mesiacov iba neoficiálne informácie o tom, že z rozhodnutia vlády sa bude rušiť viacero oddelení. Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Levoči sa podľa Vilkovského počas tejto situácie plnej neistoty snažila nájsť riešenie na záchranu čo najväčšieho počtu oddelení v nemocnici, aj za cenu, že by o niektoré prišla.

„Ja sám som bol dokonca rozhodnutý oddelenie gynekológie dotovať, ak by bola vôľa zo strany poisťovne toto oddelenie zazmluvniť, tým by som ale nahradil úlohu štátu, ktorá Slovensku vyplýva z Ústavy,“ uvádza Vilkovský.

Primátor Levoče zároveň vyzýva ministra zdravotníctva, aby sa namiesto politických kortešačiek postaral o to, aby obyvatelia Levoče a Spiša čo najskôr vedeli, kam budú od júla chodiť do nemocnice, a aby zamestnanci týchto nemocníc mali šancu pokúsiť sa nájsť si inú prácu. Všetky vyjadrenia ministra Uhliarika treba podľa Vilkovského vnímať v súvislosti s klesajúcimi preferenciami KDH na celoslovenskej úrovni a so stratou ich pozícií v regionálnej a lokálnej politike, uviedol Vilkovský.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM