Webnoviny - Svet

Ulice zaplnia nahnevaní Slováci, postavia sa proti Gorile

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Slováci sa chystajú v piatok vzoprieť Gorile. Vo viacerých mestách Slovenska sa očakáva až 40-tisíc demonštrantov. Približne toľko ľudí na sociálnej sieti Facebook zatiaľ potvrdilo svoju účasť.

Protestovať by sa malo v Bratislave, Košiciach, Žiline, Nitre, Zvolene, Trenčíne, Prešove a v Poprade. Protesty sa začnú o 16. hodine. Zmena nastala v Banskej Bystrici.

Organizátori protestného zhromaždenia proti korupčnému spravovaniu štátu Protest Gorila v Banskej Bystrici, ktoré bolo pôvodne ohlásené tak ako v susednom Zvolene na piatok, sa rozhodli presunúť ho na stredu 8. februára, so začiatkom o 17:00 na Námestí SNP. Ako to na sociálnej sieti zdôvodnil jeden z koordinátorov Marek Šlosár, nechcú drobiť a trieštiť sily. „Prosíme všetkých Banskobystričanov, nech prídu podporiť protest Gorila Zvolen 3. februára a opätovne Zvolenčanov, aby prišli podporiť protest Gorila Banská bystrica 8. februára,“ uviedol Šlosár.

Protestujúci svoje požiadavky zhrnuli v desiatich bodoch. Chcú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých orgánov a osôb, ktoré môžu kauzu Gorila objasniť, odstúpenie predstaviteľov strán, ktorí sa v spise spomínajú, z politických funkcií a kandidátok a žiadajú aj posunúť termín konania predčasných parlamentných volieb z 10. marca na september. Organizátori odmietajú, že by protesty mali politické pozadie.

Prvý protest: Ulicami Bratislavy sa ozývalo: Dosť bolo Goríl!

Na prvom verejnom proteste v Bratislave pre kauzu Gorila bolo niekoľko tisíc ľudí. Z bratislavského Námestia SNP sa presunuli k Prezidentskému palácu, protest sa skončil pred bránami Národnej rady SR. Grassalkovičov palác ako aj budovu parlamentu dav obhádzal desiatkami banánov a opakovane kričal „vlastizrada“ či „odstúpiť“.

Čistenie parlamentu po gorilom proteste

Anonymous vyzvali ľudí, aby vyšli do ulíc

Skupina Anonymous je nezávislé hnutie bez štruktúry a vedenia, ktoré sa do podvedomia internetových komunít dostalo v roku 2003 vďaka príspevkom na stránke 4chan.org. Informácie o skupine Anonymous sa začali dostávať do médií aj vďaka účasti na prevratoch v Tunisku a Egypte na začiatku roku 2011. Známa je aj vďaka využívaniu masky anglického vojaka Guya Fawkesa, ktorý sa v roku 1605 neúspešne pokúsil o atentát na protestantského kráľa Jakuba I. Práve túto masku hackeri umiestnili na stránku Tatralandie.

Skupina sa zameriava na tzv. DDoS (distributed denial of service) útoky, ktorými preťaží internetové servery a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.

Igor Matovič a jeho reakcia na kauzu Gorila

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM