Webnoviny - Svet

Úlohou ministra Boreca je upokojiť a odpolitizovať justíciu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Upokojiť a odpolitizovať justíciu je prvoradou úlohou nového vedenia rezortu spravodlivosti.

Vyhlásil to dnes predseda vlády Robert Fico pri uvedení ministra spravodlivosti Tomáša Borca do funkcie. Premiér konštatoval, že v rezorte bola v posledných mesiacoch silná polarizácia. Preto bol do funkcie menovaný človek, ktorého nikto nemôže vnímať, že stojí na jednej či druhej strane barikády, dodal Fico.

V prípade štátnej tajomníčky, ktorá pred vymenovaním bola sudkyňou, premiér nevidí problém s jej opätovným návratom na sudcovskú stoličku. Verí, že spolupráca ministra, prichádzajúceho z prostredia advokácie, ktorý navyše pôsobil ako rozhodca, a štátnej tajomníčky – sudkyne, posunie rezort ďalej. „Tandem minister Tomáš Borec a štátna tajomníčka Monika Jankovská je dobre zložený,“ zdôraznil.

Najviac práce čaká na Legislatívnu radu vlády

Minister berie otázku upokojenia situácie v justícii vážne a chce použiť všetky štandardné nástroje, aby stav v rezorte bol taký, aký má byť.

Rekonštrukciou by mala prejsť Legislatívna rada vlády, na čele ktorej stojí minister Borec. „Máme rovnaký názor s pánom ministrom, že netreba robiť novelizácie pre novelizácie, ale pristupovať k zmenám zákonov len vtedy, keď to bude potrebné,“ dodal premiér. Poznamenal, že aj legislatívny proces by sa mal upokojiť.

Podstatnú časť práce by mala urobiť práve Legislatívny rada vlády, prípadne parlamentné výbory tak, aby sa v pléne NR SR zákony netvorili, ale sa o nich len diskutovalo, a buď sa prijímali, alebo odmietali. Minister chce vytvoriť kvalitnú legislatívnu radu, a to prizvaním ľudí z rôznych oblastí, špičkových odborníkov v oblasti práva. „Kvalita právneho prostredia spočíva aj v tom, že sa často nemení. Keď budeme robiť zmeny, budeme dvakrát merať a raz rezať,“ zdôraznil Borec.

Dôležitý bude boj s korupciou

Dôležitou úlohou bude boj s korupciou. Ministra premiér požiadal, aby bol nekompromisný a prijímal v prípade, že sa korupčné správanie preukáže, okamžité personálne rozhodnutia, a keď bude treba, aj rozhodnutia smerom k orgánom činným v trestnom konaní. Minister sa chce zamerať aj na prieťahy v súdnych konaniach, ktoré ľudia vnímajú veľmi kriticky a samotnú vymožiteľnosť práva, ktorá je podľa neho veľmi nízka.

„Toto chcem riešiť,“ poznamenal minister. Fico spomenul aj možné zmeny vo väzenstve. Podľa neho narastá počet odsúdených, riešiť by sa to ale nemalo budovaním nových väzníc, skôr by sa malo pristúpiť k možnostiam ukladať alternatívne tresty.

Konkrétnejšie kroky minister spravodlivosti Tomáš Borec predstaví po vypracovaní Programového vyhlásenia vlády.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM