Kultúra Rôzne

Umelec Peter Králik z Michaloviec: Vymyslel aj autorskú techniku kukuričné valčeky

Umelec Peter Králik z Michaloviec vymyslel v rámci výtvarného štýlu agroart, ktorému sa venuje už niekoľko rokov, aj autorskú techniku kukuričné valčeky.

Ilustračný obrázok k článku Umelec Peter Králik z Michaloviec: Vymyslel aj autorskú techniku kukuričné valčeky
4
Galéria
Zdroj: TASR

Medzi jeho prvé nápady patrí naklíčenie oblečenia pšenicou. Jeho diela si môžu aktuálne pozrieť návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom. Agroartu, ktorý vychádza z landartu, sa v rámci tvorby začal venovať ešte na vysokej škole.

„Uvedomil som si, že som vyrastal na vidieku (obec Staré, pozn. red.) a toto mi je blízke, tak som začal ísť tým smerom. Prvá práca agroart originál, aj ten pojem som začal používať v roku 2001, bola, že som mal svoje šaty z útleho detstva a dal som ich naklíčiť s pšenicou,“ vysvetlil svoje začiatky Králik, ktorý sa pohybuje v médiách maľby, sochy, grafiky, fotografie, kedysi robieval aj video.

V roku 2003 pracoval so slnečnicou. Na poli v ruke s pinzetou vtedy strávil niekoľko hodín. A tak vznikla séria písmen v kvetoch tejto rastliny. Jeho autorská technika kukuričné valčeky pozostáva z nadstavca na maliarsky valček a kukurice. „Ním potom natieram plátno alebo výkres,“ priblížil. Jednou z techník, ktoré používa, je aj otláčanie kolies traktorov alebo kombajnov. Do portfólia jeho tvorby patria okrem iných tiež obrazy, ktoré kreslí priamo na poli, a to kosením alebo oraním. S prírodným plátnom mu pomáhajú kamaráti.

Peter Králik v súčasnosti pôsobí ako galerista, výtvarník a pedagóg. Je zakladateľom kultúrneho centra Subterén v Michalovciach a spoluzakladateľom umeleckej skupiny Strana železných. Pôsobí ako riaditeľ Základnej umeleckej školy v Strážskom, kde vyučuje vo výtvarnom odbore. Absolvoval vyše desať samostatných výstav, zúčastnil sa na takmer 30 spoločných výstavných projektoch a vyše 20 výtvarných workshopoch na Slovensku a v zahraničí.

V pondelok si spolu s autorom vyskúšali napr. techniku kukuričných valčekov aj školáci, a to v rámci projektu objektového vyučovania. „Základom doplnkovej výučby v múzeu je poskytnúť bezprostredný kontakt detí s výtvarným umením,“ informovala Jana Fedičová z Vihorlatské­ho múzea.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Pozrite si aj archívnu galériu Michalovčana Petra Králika a jeho diela
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM